U Babci Stasi… (II)

Część II

Tak jak obiecałam, spróbuję w jak najrzetelniejszy sposób podzielić się z Wami moim doświadczeniem w opiece nad osobą starszą, która z dnia na dzień z osoby aktywnej, pełnej wigoru stała się małym dzieckiem tak fizycznie jak i mentalnie. Jest, rozumie co się do niego się mówi, ale nie poznaje najbliższych mu osób, nie zawsze potrafi zrobić to, o co jest proszony.

Gdzie jesteś Mamo! Nie jeden raz chciałam krzyczeć, gdy patrzyłam na to małe dziecko w ciele mamy. Jak to możliwe, że jest, a właściwie jej nie ma. Jak trudno zrozumieć, że ktoś kogo kochasz , z kim jeszcze wczoraj rozmawiałeś ,śmiałeś się, kłóciłeś – teraz patrzy na ciebie błędnym wzrokiem, bez miłości, bez jakichkolwiek emocji .Na początku łudzisz się, że to zaraz minie. Ale nie mija. Jesteś wściekły, że nie potrafisz niczego zmienić. Tysiące pytań zaczyna ci chodzić po głowie –co robić, czego jeszcze spróbować, do kogo jeszcze można zwrócić się o pomoc. Towarzyszą ci różne emocje ,ale ty przecież musisz zająć się tym Dużym Dzieckiem. Umyć go , nakarmić, …… dać poczucie bezpieczeństwa.

Poszłam na żywioł. Skoro wychowałam dwóch synów, to i zaopiekuję się jeszcze tym Dużym Dzieckiem. Przecież potrafię, dodam jeszcze tylko rehabilitację i wszystko będzie ok – tak myślałam.

Czy dobrą podjęłam decyzję, do dzisiaj mam mieszane uczucia. Starałam się robić wszystko jak najlepiej. Czy ktoś inny zrobiłby to lepiej niż ja?. Możliwe. Ale taka była moja decyzja, i nic już tego nie zmieni.

Były dni, kiedy byłam szczęśliwa i dumna z siebie, ale i takie, kiedy byłam wściekła na cały świat, rozgoryczona i gotowa się poddać. Co gorsza, mimochodem wciągałam w to najbliższych, przecież mieszkaliśmy razem, wspólnie cieszyliśmy się z sukcesów babci Stasi, ale też i przeżywaliśmy jej, a tym samy i nasze porażki. Można powiedzieć, że byliśmy jak zmieniające się pory roku. Jednego dnia świeciło u nas słońce, innego była mżawka ale i były burze z piorunami.

Opieka nad osobą niepełnosprawną to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także ogromne obciążenie psychiczne i emocjonalne.

Nie będę pisać jak dochodziłam do pewnych rozwiązań , przedstawię to co udało mi się osiągnąć na drodze prób i błędów korzystając z wszelkich dostępnych mi źródeł przez 11 lat sprawowania opieki nad Babcią Stasią.

Od czego należy zacząć? PRZYGOTOWANIE POKOJU

 

 

 

SZTUKA OPIEKI NAD OSOBĄ STARSZĄ

Część 1

Na skutek ogromnych postępów medycznych , w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił znaczny wzrost średniej długości życia ludzkiego. Coraz liczniejsza grupa osób może się cieszyć zdrowiem i sprawnością w podeszłym wieku. Ale wciąż są wśród nas osoby, które walczą z chorobą , niedołęstwem. Dlatego coraz większej wagi nabiera problem utrzymania sprawności i zdrowia ludzi starszych. W szybkim tempie rozwija się gernatologia, geriatia i profilaktyka geriatryczna.

Gernatologia– bada procesy starzenia się u wszystkich istot żywych, a u ludzi zajmuje się również związanymi ze starością problemami natury psychologicznej, socjalnej i ekonomicznej.

Geriatria– to medycyna starości, leczenia chorób i niedołęstwa wieku starczego.

Profilaktyka geriatryczna– to zapobieganie. Uczy jak unikać niedołęstwa starczego, jak postępować i żyć , by możliwie jak najdłużej zachować sprawność i zdrowie.

Organizm człowiek w ciągu życia wciąż się zmienia. Wiek starczy ma swoje specyficzne problemy i odrębną patologię. Zmiany następują we wszystkich układach, ich wydolność wyraźnie się obniża. Przychodzi czas, w którym każda starsza osoba powinna zostać otoczona opieką. Obserwacja i opieka powinna być prowadzona w sposób bardzo dyskretny i delikatny, tak by nie wzbudzić w starszym człowieku mylnego przekonania , że jest on już niedołężnym, bezużytecznym i stanowi tylko ciężar dla rodziny lecz nadal jest kochany i potrzebny.

Sztuka opieki nad człowiekiem starym przede wszystkim polega na tym, by w sposób dyplomatyczny zabezpieczyć zarówno jego samego, jak i otoczenie przed skutkami jego nieporadności i roztargnienia.

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie zorganizowanie czasu osobie starszej. Praca i ruch przeciwdziałają starzeniu się i niedołęstwu, ożywiają psychikę , polepszają samopoczucie. Warto wykorzystać posiadane przez starszą osobę umiejętności, tak by zmobilizować ją do działania. Wprowadzanie nowych zajęć   nieadekwatnych, często tak do stanu fizycznego jak i umysłowego może okazać się zbyt trudne i zniechęci do jakiegokolwiek wysiłku.

Pamiętajmy, że dla osoby starszej dom to ostoja, miejsce, w którym   powinna znaleźć spokój i bezpieczeństwo. Miejsce, w którym jest seniorem, a nie zawadą.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem na temat długowieczności i sprawdzonych sposobów na nią pod linkiem:  http://tnijurl.com/sekrety_dlugowiecznosci/ 

U Babci Stasi… (I)

Część I

Jak grom z jasnego nieba spadła na mnie wiadomość, że Mama jest w szpitalu. Jeszcze wczoraj rozmawiałyśmy przez telefon. Trochę narzekała na bóle nóg, ale jak zwykle szybko przeszła do pytań o wnuków i właściwie cała rozmowa skupiła się na „oczkach w głowie babci Stasi”.

15 lat temu nie było telefonów komórkowych (przynajmniej ja go nie miałam) Skype? Sam Internet to było coś o czym się tylko czytało. Dlatego, te 200 km które dzieliło mnie od mamy sprawiało, że musiałam uzbroić się w niesamowitą cierpliwość. Każdy dźwięk telefonu wzbudzał jednocześnie lęk i nadzieję.

Aż usłyszałam diagnozę: złamanie szyjki kości udowej, mikrowylew, pacjent splątany. W moim tłumaczeniu: osoba niechodząca, żyjąca w swoim świecie, całkowicie zdana na innych.

Dzisiaj, pierwsze co bym zrobiła, to poprosiłabym Pana Google o pomoc. Ale owe 15 lat temu!

Rodzinna burza mózgów – ustalamy plan działania w pracach nad przygotowaniem mieszkania do przyjęcia Babci i opieki nad nią.

  • Pokój – dobrze gdyby miała swój. Osoba leżąca choćby przy kwestii toalety, potrzeb fizjologicznych ma prawo do intymności.
  • Łóżko – półtapczan syna za niski, musi być coś wyższego, najlepiej z regulowaną wysokością, unoszonym zagłówkiem- trudno przecież jeść na leżąco.
  • Balkonik – lekarz wspomniał, że jak najszybciej powinna zacząć chodzić.

To wszystko- wtedy tak myślałam. Dzisiaj wiem, że była to tylko kropla w morzu potrzeb, które każdego dnia wciąż rosły i rosły. Ale i tak jestem dumna, że wówczas udało mi się to wszystko zorganizować w ciągu kilku dni. Oczywiście nie zrobiłam tego sama, pomagali mi nie tylko najbliżsi ale i przyjaciele, którzy przez kolejne 12 lat wspierali mnie w walce z chorobą Mamy i opiece nad nią. Dodawali mi otuchy w chwilach załamania, poczucia całkowitej bezradności a nawet rozpaczy, że to koniec, że dłużej nie dam rady tak żyć, nie poradzę sobie dalej w opiece nad Mamą i z samą sobą.

Jakże tu okazało się prawdziwe powiedzenie:

PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJESZ W BIEDZIE.

Dziękuję Wam wszystkim, że byliście wówczas ze mną.

Ale, czy podziękuję Wam, za to że uległam Waszej presji by spisać to jak wyglądała moja walka o Babcię Stasię, ile przy tym popełniłam błędów, a ile dokonałam „ odkryć” w sposobach opieki nad osobą niepełnosprawną – to się dopiero okaże!

 

BABCIA I DZIADEK DZIŚ ŚWIĘTUJĄ!

21 stycznia swoje święto obchodzą wszystkie babcie, a następnego dnia dziadkowie. Z tej okazji wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy mnóstwo radości i dużo, dużo zdrowia!

W wielu krajach na całym świecie Dzień Babci obchodzone jest jednocześnie ze świętem Dziadka. W Polsce świętujemy z tych okazji na początku roku, bo już w styczniu. Te dni są doskonałą okazją by wyrazić wdzięczność swoim Dziadkom za trud włożony w poświęcony nam czas, w wychowanie, opiekę i troskę. Najbardziej dzień ten lubią z pewnością najmłodsi, którzy z tej okazji przygotowują kolorowe laurki i składają piękne życzenia. Ale ci starsi również nie powinni zapominać o wyrażeniu swojej wdzięczności dziadkom w te dni.

DZIEŃ BABCI W POLSCE

W Polsce Dzień Babci ma 50-letnią tradycję i związany jest z postacią aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Jej ostatnią, ale bardzo słynną rolą, była postać Babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. Z tym spektaklem wystąpiła 21 stycznia 1965 roku na deskach poznańskiego Domu Kultury. Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła tort oraz kwiaty Pani Ćwiklińskiej ustanawiając tym samym ten dzień – Dniem Babci.

DZIEŃ DZIADKA W POLSCE

Dzień Dziadka pojawił się w naszym kalendarzu nieco później, prawdopodobnie w latach 70tych. Na pomysł ustanowienia Dnia Dziadka wpadła Telewizja Polska. Ogłoszony został konkurs, gdzie jedną z nagród było właśnie ustalenie daty obchodu tego święta. W zabawie wzięli udział popularni starsi panowie, a zwycięzcą został Mieczysławo Fogg. Dzień Dziadka miał więc przypadać w dniu urodzin artysty – 30 maja. W końcu jednak data tego święta została ustalona na dzień po Dniu Babci czyli 22 stycznia.

 STATYSTYKI, STATYSTYKI…

Z badania CBOS z 2012 roku wynika, że niemal 80% dorosłych Polaków ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom. Ankietowani najczęściej wymieniają opiekę i wychowanie, poczucie bycia kochanym, znajomość dziejów rodziny, zasady i wiarę.

ŚWIĘTO DZIADKÓW NA ŚWIECIE

Za granicami naszego kraju dzień Babci i Dziadka nie jest podzielony na dwa osobne święta. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Jest We Włoszech Babcie i Dziadkowie świętują 2 października, natomiast w Meksyku dzień ten przypada w czerwcu. Stany Zjednoczone hucznie obchodzą to święto, dzień ten bowiem ma swój hymn „A song for Grandma and Grandpa”.

We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. Francuzi świętują je bardzo uroczyście – restauracje tego dnia przygotowują specjalne menu, zaś w placówkach kultury przygotowane są specjalne zniżki dla starszych osób.

Jeśli chodzi o Japonię, gdzie szacunek do starszych osób jest szczególnie głęboko zakorzeniony, obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku, który przypada na trzeci poniedziałek września

Dzień Dziadków jest celebrowany także w Południowym Sudanie, tutaj babcie i dziadkowie świętują od 2013 roku w drugą niedzielę listopada.

Niezależnie jednak kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci jak i Dzień Dziadka. Zawdzięczamy im bowiem ciepło, radość, najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, ale również mądrość oraz ogromne pokłady cierpliwości.

Jak niepełnosprawni mogą radzić sobie pomimo trudnych warunków atmosferycznych

ŚNIEG I LÓD

Choć chodniki powinny być odśnieżane regularnie, czasem jednak nie jest to możliwe przez ciągłe jego opady. Za odśnieżanie chodników i dróg wzdłuż nieruchomości jest odpowiedzialny ich właściciel, administrator lub zarządca osiedla. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej o tym kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie i zapobieganie śliskości poszczególnych obszarów miasta, możemy dowiedzieć się w Urzędzie Miasta.

 WIZYTA DOMOWA U PACJENTA

Jeśli zimowa aura nie sprzyja wychodzeniu z domu i pokonywaniu po zaśnieżonych chodnikach określonych odległości, a potrzebna jest pomoc lekarska – każdy z nas może skorzystać z wizyty domowej. Choć przepisy nie określają kto ma prawo do takich wizyt, regulują jednak kiedy taka wizyta może się odbyć. Każda placówka, która posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia posiada usługi podstawowej opieki medycznej, w uzasadnionych przypadkach ma obowiązek udzielenia pomocy w domu pacjenta. To lekarz decyduje o przyjeździe do domu pacjenta, warto więc zadzwonić do naszej przychodni i opowiedzieć dokładnie naszemu lekarzowi jakiej rodzaju pomocy medycznej potrzebujemy.

 GDY KOŃCZĄ SIĘ LEKI

Zdarza się też czasami tak, że kończą się nam nasze leki, i nie mamy możliwości udania się do przychodni by odnowić u naszego lekarza recepty.  Choroby przewlekłe, które wymagają stałego przyjmowania leków są przesłanką do tego, by lekarz odwiedził pacjenta w domu i wypisał niezbędną receptę. Takie leki może nam przepisać również lekarz pierwszego kontaktu, musi mieć jednak informacje o historii choroby od lekarza specjalisty.

 

INTERWENCJA

Co zrobić gdy nasz lekarz odmawia wizyty w domu, choć my mamy do niej prawo? Możemy interweniować i dyrektora placówki, bądź do najbliższego nam oddziału NFZ.

 A ZAKUPY?

CHCĄC DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY  W TWOIM REJONIE DZIAŁAJĄ WOLONTARIUSZE, KTÓRZY MOGĄ CI POMÓC – ZADZWOŃ DO CENTRUM WOLONTARIATU 800 300 594

Żyjemy współcześnie w dobie Internetu , dlatego dostawa zakupów do domu wraz z ich wniesieniem nie stanowi żadnego problemu. Większość hipermarketów ma w swojej ofercie taką usługę. Zakupy z dostawą możemy już zrobić w Tesco, Almie czy Piotrze i Pawle. Dodatkowo istnieją wyspecjalizowane firmy, które oferują usługę robienia i wnoszenia zakupów np. zakupydodomu.pl.

PAŃSTWO TEŻ MOŻE NAM POMÓC

LISTA ORAZ ADRESY OŚRODKÓW POMOCY SPOŁECZNEJ DOSTĘPNA JEST NA STRONIE http://www.politykaspoleczna.gov.pl/index.php?gid=59

Oprócz sąsiedzkiej i rodzinnej pomocy, możemy również skorzystać z pomocy wolontariuszy oraz Ośrodków Pomocy Społecznej. W niektórych ośrodkach możliwe jest skorzystanie z samochodu dofinansowanego przez PFRON, gdybyśmy potrzebowali np. pilnej wizyty u lekarza.

Ergoterapia w życiu osób starszych

Ostatnio pisałam o roli ergoterapii przy pracy z osobami z ograniczoną sprawnością, ale należy zwrócić uwagę, że ergoterapeuci wiele mogą dokonać także z osobami starszymi (o czym często zapominamy !!!), które tak często nie mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości spowodowanej częściową utratą sprawności.

Gdy tylko dobrze się rozejrzymy, na pewno wśród najbliższych, znajomych, sąsiadów dostrzeżemy osoby posiadające jeszcze wiele sił witalnych, które chciałyby coś zrobić, ale czują się ograniczone przez swój wiek i stan fizyczny. Często się zdarza, że ograniczenia te nie tylko budzą ich lęki, ale również prowadzą do bierności. Powoli wycofują się z czynnego życia społecznego, myśląc że nie są w stanie podołać codziennym wyzwaniom. I tu właśnie powinien przyjść z pomocą ergoterapeuta. Zna przecież wiele produktów dostępnych już i na naszym rynku, które mogą pomóc osobom starszym w powrocie do aktywnego życia, pomogą im uwierzyć, że są w stanie zmierzyć się z tym, co jeszcze do niedawna wydawało im się niemożliwe.

Prosty przykład: trudności w samodzielnym ubieraniu się. Nie musimy czekać, aż ktoś nam założy skarpety czy rajstopy są przyrządy pomagające wykonać tę czynność. Jest „szydełko”, którym możemy się posłużyć przy zapinaniu guzików czy zamka expressowego. Są elastyczne sznurówki, które umożliwiają swobodne zakładanie i zdejmowanie butów bez ich ciągłego sznurowania, a do tego gdy spuchną nam stopy nie będziemy odczuwać ucisku, gdyż sznurówka sama się naciągnie.Mając w swojej kuchni uniwersalną deskę sami bez większych trudności możemy przygotować sobie posiłek.