Zabawa w sieci

Jeśli z różnych względów nie możemy wychodzić z domu i integrować się z naszymi przyjaciółmi, czy też poznawać nowych znajomych – nie powinniśmy się izolować! Internet oferuje niezliczone możliwości rozrywki, zabawy oraz spotkania nowych ludzi. Za pomocą kilku kliknięć mamy dostęp do niewyobrażalnej ilości wiedzy, informacji i rozrywki.

Filmy i programy telewizyjne

Chociaż w niemal każdym domu możemy obecnie znaleźć telewizor, dostęp do niezliczonej ilości filmów, seriali i programów jest możliwy również za pomocą Internetu. Istnieje bardzo wiele serwisów, na których możemy oglądać wideo na życzenie m.in. player.pl, ipla.tv czy vod.tvp.pl. Są to trzy największe portale skupiające programy, seriale oraz filmy. Serwisy są darmowe, jedyną niedogodnością są pojawiające się w trakcie emisji bloki reklamowe. Jeśli jesteśmy z kolei zainteresowani recenzjami – możemy zarówno znaleźć, jak i samemu wypowiedzieć się na temat poszczególnych filmów na stronie filmweb.pl. Pod każdym z nich trwa nieustająca dyskusja, można więc czasami wymienić się poglądami i przeczytać opinie innych.  Stopklatka.pl jest zaś serwisem, na którym odnajdziemy aktualności filmowe, wiadomości na temat premier, repertuaru kin, a także program tv. Kolejnym bardzo popularnym serwisem, tym razem jednak z krótkimi filmikami zamieszczanymi przez użytkowników, jest youtube.pl. Znajdziemy tu kilkuminutowe projekcje na praktycznie każdy temat. Portal zawiera nie tylko filmy edukacyjne, ale również zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski,  wideoblogi i wiele wiele innych.

Portale społecznościowe

Naukowcy udowodnili, że seniorzy regularnie korzystający z portali społecznościowych są mniej narażeni na zaburzenia nastroju. Wyniki badań pokazały, że u kobiet i mężczyzn regularnie korzystających z Facebooka czy Twittera prawdopodobieństwo diagnozy depresji było o 30% niższe w porównaniu do pozostałych. Najbardziej popularnym serwisem jest oczywiście wymieniony wyżej Facebook. Już jego podstawowe funkcje (które wciąż ewoluują) dostarczają wielu rozrywek i naprawdę potrafią wciągnąć. Facebook jest doskonałym narzędziem komunikacji i rozwijania swoich zainteresowań. Istnieje tu bowiem bardzo wiele grup dedykowanych poszczególnym obszarom np. ŻYJ ŁATWIEJ czy Aktywny Senior, gdzie znaleźć można wiele ciekawych informacji oraz skomunikować się z innymi ludźmi w podobnej grupie wiekowej. Możemy też dodawać swoje zdjęcia, wymieniać się poglądami, a nawet spotkać osoby z drugiego końca świata.

Serwisy randkowe

Co zrobić by poznać swoją miłość, nie mogąc znaleźć jej obok siebie? Internet daje nieograniczone możliwości poznania swojej drugiej połówki. Wbrew pozorom, ten sposób randkowania jest coraz bardziej popularny – i to nie tylko pośród osób młodych. Serwisy kojarzące pary mają  niezwykle pożądaną zaletę – dokonują automatycznej selekcji kandydatów poprzez eliminację, tych którzy z różnych powodów do nas nie pasują (wiek, miejsce zamieszkania czy odmienne zainteresowania). Najbardziej popularnym serwisem randkowym dla seniorów jest portal razem50plus.pl. Korzystanie z wszystkich usług tego serwisu jest w pełni bezpłatne i w 100% bezpieczne. Wcześniej niezbędna jest jedynie krótka rejestracja. Zarejestrowanych jest tam ponad 6 tysięcy osób, dlatego istnieje spora szansa, że znajdziemy tam pasującą do nas osobę. Innym bardzo popularnym serwisem randkowym jest sympatia.pl. W Sympatii – oprócz fascynujących osób – można znaleźć również artykuły i porady ekspertów – pisane przez socjologów, psychologów, coachów.

Liczba seniorów w Internecie rośnie w ogromnym tempie. Coraz częściej organizują się oni w sieci, nawiązują kontakty i rozwijają zainteresowania. Zarówno jednak świadomość społeczna w tym względzie rośnie, jak i sami seniorzy coraz sprawniej radzą sobie z omijaniem przeszkód. Wirtualny świat odkrywa przed nimi nowe możliwości. Zachęcamy więc do korzystania z tych niezliczonych możliwości Internetu.

Zbawienny wpływ wnucząt

Od lat każdy z nas wie, że nasi  Dziadkowie mają doskonały wpływ na zdrowie i psychikę ich wnucząt. Babcie stają się źródłem miłości i zrozumienia dla wnuków, dziadkowie zaś ostoją wiedzy, mądrości i doświadczenia. Czy jednak sam fakt posiadania wnucząt ma jakiś wpływ na seniorów? Ależ oczywiście że tak! Babcie i dziadkowie czują, że są potrzebni do opieki nad wnuczętami, czasem zastępują rodziców, są również towarzyszami zabaw i przewodnikami. To z kolei buduje ich zadowolenie oraz powoduje znaczny wzrost poczucia własnej wartości.

Poczucie bycia kochanym i potrzebnym

Wielu lekarzy podkreśla, że łatwiej leczy się osoby starsze, które mają dla kogo żyć. Samotność i poczucie bezsensu oraz bezcelowości zabijają. Oprócz zbawiennego wpływu na psychikę Dziadków, wnuki niewątpliwie mobilizują do działania. Sprawiają, że Dziadkom spada napięcie, maleje poziom stresu, mają więcej energii do działania. Bardzo wielu seniorom narodziny wnuka i opieka nad nim dają poczucie bycia kochanym i potrzebnym. To zaś bezpośrednio przekłada się na satysfakcję z życia oraz zwiększenie poczucia własnej wartości. Dziadkowie, którzy czują się potrzebni, bardziej dbają o zdrowie. Chcą być sprawni, aby dotrzymywać wnukom tempa.  Posiadanie wnuków jawi się więc jako znaczne lepsze wyjście niż wizyta u psychoterapeuty!

Wnuczęta lepsze niż kremy na zmarszczki!

Znaczenie Dziadków dla rozwoju wnuków jest oczywiste i nie do przecenienia, ale seniorzy też potrzebują swoich pociech. Wiele badań dowodzi, że posiadania wnucząt wręcz zatrzymuje procesy starzenia! Dwie godziny dziennie spędzone z maluchem mogą działać prawie tak samo skutecznie jak wizyta w salonie spa. Związane jest to ze zwiększoną częstotliwością ruszania się, co z kolei sprzyja dotlenieniu organizmu. Dodatkowo Dziadkowie muszą być podczas zabaw z wnukami skoncentrowani i uważni, to zaś angażuje mózg do zwiększonego wysiłku. Badania Women’s Healthy Ageing Project zwracają również uwagę na fakt, że opieka nad wnukami ćwiczy pamięć, dzięki czemu opóźniać się może proces demencji, w tym rozwój choroby Alzheimera.

Czy istnieją jeszcze jakieś korzyści?

Okazuje się, że oprócz oczywistych zalet posiadania wnucząt, które zostały wskazane powyżej, dorastające wnuki mogą też pomóc Dziadkom w przystosowaniu się do świata technologii. Różnica pokoleniowa, którą można zaobserwować pomiędzy wnukami a seniorami, pozwala na ciągłą wymianę doświadczeń i informacji. Wszak to od wnucząt seniorzy uczą się obsługi nowoczesnych urządzeń takich jak komputer czy telefon komórkowy. Pociechy otwierają Dziadków na świat zewnętrzny, uczą też życia w nowej, nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Dziadkowie zaś są dla swoich wnuków źródłem doświadczeń, tradycji i wartości życiowych, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Odpowiedzialność za dobre relacje

Pamiętajmy, że we współczesnym świecie ciężar odpowiedzialności za relacje między Dziadkami a wnukami w ogromnej mierze spoczywa na rodzicach. Ich mądre postępowanie i odpowiednia dbałość o znalezienie dla Dziadków znaczącej pozycji w rodzinie, może sprawić że relacje te będą owocowały głęboką i szczerą więzią. Tworzenie licznych okazji do spotkań Dziadków z wnukami, sprawi że rodzice dadzą swym dzieciom szansę na odnalezienie w swoim najbliższym otoczeniu pewnego trwałego porządku międzygeneracyjnego i poczucia trwałości więzi między kolejnymi pokoleniami,  co wpływać będzie na formowanie ich własnej tożsamości.

 

Chwytaki- co to jest i dlaczego są tak pomocne?!

Wielu z nas ma problemy ze zdrowiem, często potrzebujemy stałej pomocy ze strony rodziny, przyjaciół, znajomych. Gama schorzeń, które ograniczają naszą samodzielność jest bardzo szeroka. Wśród  nich są choroby o podłożu reumatycznym, choroby spowodowane urazami stawów, przeciążeniami stawów oraz stosowaniem leków zaburzających ukrwienie kostnych elementów stawów.

Zasadniczym celem  każdego z nas jest poprawienie jakości życia.

Dlatego wyposażenie domu powinno uwzględniać wiele obszarów i zawierać wiele elementów, dzięki którym mieszkańcy – osoby z  problemami zdrowotnymi, jak i ich  rodzina lub opiekunowie – mogliby bez większych trudności funkcjonować i wykonywać swoje obowiązki bez zbędnego obciążania innych swoimi  potrzebami.

Jednym z przedmiotów, należących do grupy pomocnych sprzętów domowych  jest chwytak. Chwytak przeznaczony jest dla osób, które mają problemy z chwytaniem, schylaniem się,  dalekim sięganiem, przenoszeniem przedmiotów, jest przydatny dla osób poruszających się na wózku.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów chwytaków. Każdy może odszukać ten, który najbardziej spełni jego oczekiwania, będzie wspomagał go w wykonywaniu czynności do tej pory uciążliwych lub  sprawiających ból. Pomoże w podnoszeniu, sięganiu po różnego rodzaju rzeczy w mieszkaniu, ogrodzie czy nawet podczas zakupów!

Chwytaki  są bardzo lekkie,  najczęściej wykonane z aluminium i plastiku. Zastosowany w większości z nich ergonomiczny uchwyt zmniejsza napięcie palców i nadgarstka, a dobrze wyprofilowana, antypoślizgowa rączka zapewnia pewny chwyt. Dodatkowo,  niektóre z nich np. chwytak RevoReach posiada innowacyjny mechanizm blokujący, który umożliwia zablokowanie przedmiotu w szczęce, pozwalając użytkownikowi skoncentrować swój wysiłek na przeniesienie obiektu, a nie utrzymanie go w uchwycie.

HD0364c

Korzystając z chwytaka, w zależności od potrzeby sami sterujemy rozwartością szczęk chwytaka. Na rynku pojawił się już chwytak, w  którym można  zablokować stopień rozwarcia  szczęk, tak że mają mniejszy zakres rozwarcia, co szczególnie jest przydatne przy zabieraniu mniejszych przedmiotów i umożliwia podnoszenie przedmiotów z ciasnych przestrzeni.

Same szczęki chwytaków pokryte są antypoślizgową powłoką, która zapewnia lepszą przyczepność  przenoszonego przedmiotu.

U wielu z nich główka obraca się eliminując konieczność zbędnego manewrowania całym urządzeniem. Najczęściej szczęki chwytaków możemy ustawić w dwóch płaszczyznach: poziomej i pionowej. Ale są już też takie, w których szczęki  można ustawiać pod dowolnym kątem względem rączki w krokach co 30⁰ (chwytak RevoReach).

W wielu modelach każde ze szczypiec chwytaka posiada wbudowany magnes na czubku, pozwalając podnosić lekkie metalowe przedmioty typu spinacze, igły (chwytak Praktyczny, Pick-up).HD 0350b

Chwytaki mogą mieć także wbudowany hak, którym można przyciągnąć lub odsunąć od siebie różne przedmioty, bądź wykorzystać go podczas ubierania się np. przy wciąganiu spodni lub zakładaniu kurtki (chwytak Łatwy).

Część chwytaków w zestawie posiada specjalny zaczep do mocowania na wózku inwalidzkim, chodziku bądź  lasce.

Dziś na rynku mamy wiele modeli chwytaków różniących się przeznaczeniem, długością, wyposażonych w różne  dodatki. Uwzględniając swoje potrzeby,  możemy wybrać najlepszy dla siebie chwytak, po to by stać się bardziej samodzielnym, niezależnym, a  nasze codzienne życie stało się łatwiejsze, bardziej przyjazne.

Produkt dostępny jest w sklepie:  ŻYJ ŁATWIEJ

 

 

 

Jak wybrać właściwe buty?

Wiele osób starszych i niepełnosprawnych ma kłopoty z chodzeniem z powodu różnych schorzeń, dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich butów. Aby jak najdłużej móc poruszać się w wygodny i możliwie samodzielny sposób, należy chodzić we właściwym obuwiu. 

W wielu schorzeniach u ludzi niepełnosprawnych i starszych stopy są szczególnie wrażliwą częścią ciała. Stopa ma trzy punkty podparcia: piętę, pierwszą kość śródstopia oraz piątą kość śródstopia. Utrata któregoś z tych punktów powoduje niestabilność chodu oraz poważne deformacje w stawach kolanowych i biodrowych. Aby zapobiec tym deformacjom, a także poruszać się w możliwie jak najbardziej wygodny sposób, należy dobrać odpowiednie obuwie. Jakie zaś one powinny być?

 • podeszwa →powinna być miękka, sprężysta i łatwo zginająca się, a więc elastyczna – ułatwia ona bowiem pracę wszystkich mięśni.
 • nosek → powinien być szeroki, but wówczas umożliwia swobodne ułożenie palców stopy. wąskie czubki sprzyjają deformacji palców i tworzeniu się halluksów. Dodatkowo zdeformowanie stawu przy dużym palcu prowadzi do utraty jednego z punktów podparcia i wykoślawienia pięty.
 • zapiętek → powinien być sztywny i wąski, ponieważ utrzymuje piętę we właściwej pozycji. Przy miękkim zapiętku lub jego braku tłuszcz, który znajduje się pod guzem piętowym, przesuwa się na boki. Wówczas poruszając się, nie posiadamy właściwej i naturalnej amortyzacji.
 • obcas →  nie powinien być wyższy niż 4 cm, ponieważ wyższy obcas może spowodować uszkodzenie więzadeł stawowych i stawu skokowego.
 • rozmiar → powinien być o jeden większy niż zwykle, a więc jeśli nosimy rozmiar 39, należy kupić buty o rozmiarze 40. But powinien być o 1 cm dłuższy niż stopa, gdyż podczas chodzenia stopa wydłuża się o około 5 mm.
 • materiał → najlepiej nabyć buty skórzane, ponieważ będą najwygodniejsze. Ważne jest by pamiętać jednak, że takie buty powinny „odpoczywać”, więc jeśli chodzimy  w nich cały dzień, następnego powinniśmy założyć już inną parę.
 • szwy → ważne by nie przebiegały przez miejsca wrażliwe, a więc przez śródstopie, gdyż skóra będzie narażona na dodatkowe urazy i otarcia. Przy dużych deformacjach, warto użyć specjalnych wkładek.

 

Refundacja NFZ

Pacjentom, których dotknęło schorzenie ortopedyczne przysługuje refundacja z NFZ na parę butów, z której może skorzystać raz do roku. Taką refundację może otrzymać w salonach i sklepach ortopedycznych, które mają kontrakt z NFZ. Wówczas pacjent pokrywa 30% kosztów, resztę zaś Narodowy Fundusz Zdrowia Warto korzystać z takiego wsparcia.

 

Pamiętajmy! Po mieszkaniu nie powinniśmy chodzić w tradycyjnych kapciach. Powinniśmy poruszać się tu w obuwiu, który ma elastyczną podeszwę i sztywny zapiętek. Chodzenie w kapciach sprawia, że zanikają wszystkie naturalne łuki i pogłębia się płaskostopie.

 

U Babci Stasi… (IV)

Zabezpieczenie łóżka- warto o tym pomyśleć

Jak wcześniej pisałam najważniejszym meblem w pokoju chorego leżącego jest łóżko. Łóżko szeroko rozumiane, czyli -dobrze dobrany model łóżka (zarówno pod kątem chorego, jak i opiekuna), materac, pościel, pokrowce, podkłady …

Na własnej skórze przekonałam się jak ważne są to rzeczy.

W poprzednim wpisie opowiadałam jakie łóżko byłoby najlepsze dla chorego, ale nie można zapominać o sobie – opiekunie. WYSOKOŚĆ ŁÓŻKA –przy chorym pampersowanym, którego przewijamy, myjemy, karmimy w łóżku, to najważniejsza rzecz dla opiekuna. Musimy ją dobrać tak, by nasz kręgosłup nie powiedział: ”Dość! Dłużej nie dam rady” i w dotkliwy dla nas sposób nie zaczął okazywał swoje niezadowolenie (oj, wiem coś o tym, doświadczyłam tego na własnej skórze, a właściwie kręgosłupie…). Tutaj najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć łóżko z możliwością regulacji jego wysokości. W przypadku braku takiej opcji można wykorzystać coś w rodzaju podkładek pod nóżki łóżka, które umożliwią jego bezpieczne podwyższenie.

Gdy już ustawimy łóżko to, przy chorym pampersowanym , w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia materaca przed zamoczeniem.

Pamiętajcie, zmoczony materac trzeba jak najszybciej wyprać, by pozbyć się zapachu moczu. Ja wykorzystałam do tego odkurzacz piorący (można zamówić również firmę od prania dywanów, która w zupełności poradzi sobie z tym wyzwaniem). Zapach moczu z materaca nigdy nie wywietrzeje! Stale będzie obecny w pomieszczeniu. A nie jest to przyjemny zapach, wierzcie mi. Dlatego, żeby do tego nie dopuścić warto od razu dobrze zabezpieczyć materac.

Ja jestem zwolennikiem pokrowców zakładanych jak prześcieradło z gumką. Łatwo je założyć jak i zdjąć, do tego w wystarczający sposób chronią też brzegi materaca przed zabrudzeniem. Korzystałam też prześcieradeł nieprzemakalnych, które można zarówno przemyć jak i prać w pralce (znajdziecie takie pod tym adresem).

Można powiedzieć, że materac ubierałam na cebulkę: pokrowiec lub nieprzemakalne prześcieradło,  prześcieradło ”tradycyjne”, podkład (warto sprawdzić co nam bardziej będzie pasować – podkład  jednorazowy czy wielokrotnego użytku z opcją prania (mnie najbardziej pasowały te ze zwiększoną chłonnością, po prostu w czasie awarii nie przeciekały) np. takie.

U mnie pojawił się dodatkowy problem – mokra kołdra. Niestety bywały i takie dni, kiedy całe łóżko pływało. Przechodziliśmy okres, w którym babcia zdejmowała sobie pampersy. W dzień w miarę szybko wyłapywaliśmy tę „awarię”, nocą niestety bywało różnie. Niestety często zdarzało się, że o poranku zamiast porannej toalety i śniadania czekała nas kąpiel i zmiana pościeli.

Materac był zabezpieczony, pozostawał suchy, ale kołdra, a nieraz i poduszka – mokre. Po długich poszukiwaniach trafiłam na firmę, która specjalizuje się w produkcji m.in. pokrowców wodoodpornych na kołdry i poduszki. Były takie jakie szukałam:

 • wodoodporne
 • odporne na roztocza kurzu domowego
 • z możliwością prania ręcznego lub w pralce
 • antystatyczne

Bardzo zaprzyjaźniłam się z pokrowcem , szczególnie na kołdrę (znajdziecie taki tutaj). Wreszcie skończyło się upychanie kołdry do pralki! Od tamtej pory na półce leżała tylko zmiana pościeli, bez zapasowej kołdry.

Jak wspominałam, przechodziliśmy okres czasu, w którym Babcia Stasia, szczególnie nocą, ściągała z siebie pampersa. Wiem , że wiele osób boryka się także z tym problemem. Pomogła mi tu p. Małgosia – instruktor terapii zajęciowej (jeszcze nie raz będę o niej wspominać, szczególnie gdy będę proponować Wam kilka sposobów jak zająć i urozmaicić czas chorym).

Zapytała mnie – Masz krawcową? Niech uszyje babci kombinezon zapinany na plecach.

to był strzał w dziesiątkę. Nocne akcje zdejmowania pampersa zakończyły się. Uwierzcie, mając dobrze zabezpieczone łóżku i fajną pidżamkę, możemy zaoszczędzić sporo  czasu i nerwów (!)

Bez przeszkód…?

Bariery architektoniczne barierami psychicznymi

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, niesłyszące, bądź też niewidome, codziennie napotykają na trudności architektoniczne. Przykłady świadczące o tym, że miasta w Polsce nie są w wystarczającym stopniu przystosowane do ich potrzeb,  można mnożyć. Mało kto z nas nie widział windy, za którą do pokonania są jeszcze schody, czy podjazdu, który jest tak stromy, że wózek inwalidzki nie jest w stanie na niego wjechać. Dla bardzo wielu osób niepełnosprawnych każdy dzień jest nie lada wyzwaniem, przed którym muszą stanąć, by móc funkcjonować normalnie.

Bardzo często te bariery, stanowią główną przyczynę braku aktywnego uczestniczenia niepełnosprawnych w życiu publicznym m.in. samodzielnego załatwiania codziennych spraw, spotkań ze znajomymi czy też poruszania się po mieście. Niestety bardzo często przez fakt, że niepełnosprawni wciąż napotykają na utrudnienia, wycofują się oni z życia publicznego, pozostając w domu. Choć dla większości sprawnych ludzi schody, stromy podjazd czy wejście do autobusu są czynnościami automatycznymi, nad pokonaniem  których nawet się nie zastanawiają, to dla niepełnosprawnych może to być ogromne wyzwanie i przeszkoda nie do pokonania. Tak często spotykane na co dzień bariery architektoniczne, dezorganizują oraz hamują osobom niepełnosprawnym działanie samodzielnie, co łączy się nierozerwalnie z rozpoczęciem satysfakcjonującego życia.

Brak konsekwencji

Wielu architektów przyznaje, że brak konsekwencji w dostosowywaniu przestrzeni publicznej dla niepełnosprawnych jest obecnie jednym z największych problemów. Można odnieść wrażenie, że dostosowywanie obiektów często nie jest robione z myślą o przyszłych użytkownikach, lecz po to, by wszystko zgadzało się w przypadku kontroli.  Dobrych  rozwiązań nie zapewniają przetargi, gdy inwestowane są środki publiczne. Nieprzemyślane oszczędności są przyczyną stosowania niesprawdzonych rozwiązań , które są niefunkcjonalne lub słabej jakości. Pomimo tego, że są najtańsze,  w ostatecznym rozrachunku, tak wydane pieniądze wyrzucone są w błoto. Wszak do większości sklepów, urzędów, placówek służby zdrowia czy banków można dostać się, pokonując tylko jeden stopień. Jednak ten jeden stopień jest barierą nie do pokonania dla osoby poruszającej się na wózku.  Wejście utrudniają również zbyt wąskie drzwi wejściowe i progi. A tuż po wejściu trafia się często na windy zbyt wąskie dla wózka, w dodatku wyposażone w drzwi otwierane do wewnątrz.

Inne ograniczenia…

Niestety bariery architektoniczne nie są jedynymi ograniczeniami, które napotykają osoby niepełnosprawne. Istnieje również wiele innych utrudnień wynikających z postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo.  Mogą one nie być aż tak widoczne jak np. niemożność wejścia do budynku, autobusu czy skorzystania z toalety publicznej, ale bywają często o wiele bardziej uciążliwe.  Zmiana takiej sytuacji osób niepełnosprawnych wymaga wielu działań i wysiłku. Bardzo wielu z nich jest odizolowanych i wyłączonych z życia publicznego na skutek owych ograniczeń. Najskuteczniejszą drogą do tego, by niepełnosprawni czynnie brali udział w życiu publicznym jest rehabilitacja zawodowa i tworzenie miejsc pracy dla nich. Praca niepełnosprawnych jest źródłem bogactwa dla obszaru, na którym jest wykonywana, a równocześnie buduje szacunek społeczeństwa dla niepełnosprawnych i szacunek niepełnosprawnych dla samych siebie. Ważne jest również uświadamianie społeczeństwa już od najmłodszych lat, że niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak my i nie powinniśmy traktować ich inaczej.

Internet – co powinniśmy wiedzieć. Zagrożenia i ciekawostki.

Czy zdarzyło Ci się drogi seniorze, że wyświetliło Ci się na ekranie, że masz niesamowite szczęście i wygrałeś w loterii milion dolarów? Czy zastanawiałeś się co znaczą skróty myślowe, używane przez młodzież typu: LOL, OMG lub :–), 😛 ?

Kiedy jesteś w trakcie codziennego przeglądania swoich ulubionych stron w internecie, lub sprawdzania skrzynki mailowej a wyskoczyła Ci nagle informacja, że wygrałeś duże pieniądze w rzekomej loterii, to znaczy, że…nie wygrałeś. Nic bardziej mylnego. Jest to potocznie mówiąc podpucha, która wymusza na nas kliknięcie w tą reklamę. Co idzie za tym kliknięciem? Począwszy od rejestracji w serwisie, udającym loterię, przez co udostępniamy nasze dane osobowe, kończąc na zainfekowaniu naszego komputera wirusami.

Ostrzegamy przed takimi sytuacjami i zdecydowanie NIE POLECAMY wchodzić na reklamy, mówiące nam o wygranej pieniężnej lub przedmiotowej. Mimo iż ciekawość
i pokusa jest wielka, może się to skończyć tragicznie.

Seniorze pamiętaj!

Nie odpowiadaj na e-maile z nieznanego źródła.

Nie akceptuj zaproszeń na facebooku lub innych portalach społecznościowych, osób, których nie znasz.

Nie trzymaj w komputerze ważnych danych takich jak hasła do kont bankowych.

Za to-  ZDECYDOWANIE POLECAMY:

Zaopatrzyć się w oprogramowanie antywirusowe. Obecnie na rynku są dostępne darmowe programy, które w zupełności wystarczą. Antywirus zaczyna pracować już od włączenia komputera, aż do jego wyłączenia, ale dobrze jest, kiedy co jakiś czas, np., Co tydzień lub dwa, uruchomisz opcje skanowania komputera.

Kopiuj na płyty, dyski zewnętrzne, karty pamięci, serwery w Internecie, ważne dla Ciebie dane. W ten sposób jesteś całkowicie pewny, ze w razie awarii komputera Twoje dane nie przepadną.

Twórz hasła skomplikowane. Dobre hasło powinno zawierać w sobie małe litery, duże litery oraz cyfry, np. 9waLdeK001.

Nie twórz uniwersalnego hasła. Do kont bankowych, do portali społecznościowych, do konta e-mail, powinieneś mieć oddzielne hasła.

A teraz kilka ciekawostek :–)

Czy nie mogłeś kiedyś rozszyfrować tego, co pisze do Ciebie wnuczek? Zapewne używał powszechnie znanych skrótów myślowych, bądź „buziek”, znanych, jako emotikony. Poniżej przedstawiam najbardziej znane.

Słowniczek internetowych skrótów dla seniorów:

 • BTW (By the Way – przy okazji) – po prostu krótszy zamiennik „przy okazji” lub „a propos”
 • CU (See you – do zobaczenia) – dwie litery na zakończenie rozmowy
 • FB (Facebook) – skrótowa nazwa najpopularniejszego portalu społecznościowego
 • IMHO (In My Humble Opinion – moim skromnym zdaniem) – w ten sposób zaznaczamy, że wyrażamy swoją subiektywną opinię
 • LOL (Laugh Out Loud – śmiać się głośno) – tak komentujemy coś, co mocno nas rozbawiło
 • OMG (Oh My God– o mój Boże) – używaj w odniesieniu do czegoś, co mocno Cię zdziwiło, zszokowało lub zaskoczyło
 • W8 (Wait  – poczekaj) – tymi dwoma znakami prosimy o chwilę cierpliwości
 • YT (YouTube) – skrótowe określenie popularnego serwisu umożliwiającego bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów

Oraz buźki

J – Uśmiech

L – Smutek

;( – Płacz

:P- Pokazanie języka

😀 – Śmiech

:O – Zdziwienie

:*- Pocałunek

Drogi Seniorze, Mamy nadzieję, że lektura okaże się przydatna i teraz będziesz bardziej ostrożny w Internecie, a wiedza o skrótach myślowych i emotikonach, sprawi, że zaskoczysz niejednego w pozytywny sposób!

U Babci Stasi… (III)

Pokój babci Stasi.

 

Kiedy zapada decyzja pozostawienia chorego w domu, wyłania się potrzeba stworzenia mu odpowiednich warunków. Miałam tego pełną świadomość i po krótkiej dyskusji wraz z rodziną postanowiliśmy, by jedno z pomieszczeń w domu przeznaczyć dla Babci Stasi. Wymagało to od nas pewnej reorganizacji życia domowego, ale udało się. Pokój przed przyjazdem Babci ze szpitala był już dla niej przygotowany. Jak się później okazało, była to dobra decyzja.

Jak przygotować pokój – co zostawić,  czego się pozbyć, co dołożyć?

Ja zrobiłam to w dwóch krokach. Wyobraziłam sobie, że:

 1. jestem chora – co więc jest mi niezbędne (minimum z minimum) by czuć się dobrze
 2. jestem opiekunem – dokładam wszystko to co jest konieczne do obsługi chorego

Podłoga

Zaczęłam od usunięcia dywanu, podłoga musi być łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku mycia chorego w łóżku jest duże prawdopodobieństwo jej  zalania – przerabiałam to nie raz.

Łóżko

Jest to najważniejszy mebel! Udało mi się wypożyczyć je w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Na co należy zwrócić uwagę?

 • regulowana wysokość –podczas opieki chorego leżącego kręgosłup opiekuna szybko daje o sobie znać
 • unoszony zagłówek– dziś można kupić sam zagłówek z regulowaną wysokością i wykorzystać go np. podczas karmienia chorego (przykładowy zagłówek)
 • wysięgnik lub uchwyt – umożliwi choremu samodzielne podciągnięcie się np. do pozycji siedzącej.
 • barierka zabezpieczająca – zakładałam ją na noc w obawie przed wypadnięciem Babci z łóżka

Sprzęt musi być łatwy w utrzymaniu czystości. Często był narażany na różne  zanieczyszczenia, które musiały być szybko i w łatwy sposób usuwane. W tym wypadku szpitalne,  tradycyjne metalowe łóżko stanęło na wysokości zadania.

Dzisiaj dostępne są łóżka sterowane pilotem. Z pewnością są godne polecenia. Bez wysiłku można w nich ustawiać wysokość, regulować kąt oparcia zagłówka, dobrze byłoby  gdyby posiadało funkcję umożliwiającą  takie ułożenie stelażu, by chory mógł przyjąć pozycję siedzącą z opuszczeniem nóg (szczególnie ważne w procesie pionizacji chorego, dbania o jego dobre krążenie).

Ważne- ustawiamy łóżko tak, by posiadać możliiwie jak najlepszy dostęp do niego.

Komoda bądź wydzielona część regału

To miejsce  na teczkę z pełną  dokumentacją  leczenia;  leki dodatkowo trzymane np. w koszyczku, w którym powinno znaleźć się też  miejsce  na gilotynkę do dzielenia leków, zgniatacz– jeśli leki wymagają dzielenia lub sproszkowania; czy tygodniowa kasetka na leki, którą raz w tygodniu uzupełniamy (bez ciągłego sprawdzania i pilnowania czy właściwe leki zostały podane we wskazanym czasie) tutaj znajdziesz te produkty.  A także ciśnieniomierz, gleukometr, inhalator czy inne aparaty medyczne, o ile korzystamy z nich w podstawowej opiece nad chorym.

Dosuwany, stabilny stolik

Najlepszy byłby taki na kółkach, by móc go ustawiać zależnie od potrzeby, gdyż ma nam służyć do wielu rzeczy, choćby  jako blat, na którym możemy postawić posiłek, miskę i inne akcesoria do mycia, małą nocną lampkę (teraz można kupić małe lampki włączane bezpośrednio do kontaktu, których światło  dostatecznie ułatwia orientację w pokoju nocą). Ja przez pewien czas wykorzystywałam do tego szafkę nocną, do której dokręciłam kółeczka. Obecnie można znaleźć na rynku funkcjonalne stoliki, które znajdziecie np. tutaj.

Fotel

Obok łóżka w pokoju powinien znajdować się wygodny i stabilny fotel oraz mały stołeczek lub pufa, które można podsunąć pod nogi chorego. Niezmiernie ważne jest  by chory w miarę swoich możliwości jak najdłużej przebywał w  pozycji siedzącej,  ułatwia to krążenie krwi i zapobiega powstawaniu obrzęków kończyn. Pod pośladki podkładałam poduszkę przeciwodleżynową- typu jeż- by zmniejszyć ryzyko odleżyn.

Radio, telewizor

Tak jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności, że większości z nas  trudno sobie wyobrazić dzień   bez ich odbioru. Ale czy każdy chory tego chce- lepiej to dobrze przemyśleć . Babcia Stasia uwielbiała słuchać radia-najlepiej dawnych melodii, które pamiętała z lat młodości. Telewizor przydawał się do oglądania Mody na sukces i Wiadomości.

Cały dzień przy włączonym radiu czy telewizorze może dać odwrotny efekt niż byśmy tego oczekiwali. Uwierzcie, może szybciej zmęczyć chorego niż zabić jego poczucie osamotnienia.

Chcąc by babcia czuła się jak najlepiej w nowym miejscu, na komodzie postawiłam zdjęcia z jej pokoju, na ścianie zaś zawisł ukochany obraz. Chciałam, by po przebudzeniu zawsze miała przed oczami to, co łączyłoby ją z minionym czasem.

W miarę jak Babcia wracała do zdrowia, musiałam wprowadzać też pewne zmiany i w innych pomieszczeniach domu. Prawdziwym wyzwaniem była łazienka, ale jak sobie z tym poradziłam napiszę w kolejnych postach.

 

KALENDARIUM WYDARZEŃ DLA SENIORÓW: LUTY

Dziś macie okazję zapoznać się z najbardziej aktualnym Kalendarium wydarzeń dla Seniorów w Łodzi na cały miesiąc luty. Znajdziecie w nim najciekawsze formy spędzenia wolnego czasu w wielu miejscach naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym Kalendarium!

WYDARZENIE
DATA
MIEJSCE
Spotkania z zakresu muzykoterapii w Klubie Seniora 2 lutego
g. 17:00
OSIEDLOWY DOM KULTURY „ROMUS”
Inauguracja warsztatów pamięci 4 lutego
g. 11:00
POLESKI OŚRODEK SZTUKI FILIA KAROLEW
Warsztaty komputerowe dla seniorów (kurs) 5 lutego
g.16:15
GALERIA PROMOCJI MŁODYCH
Tłusty czwartek – Bal Przebierańców w Klubie Seniora 12 lutego
g. 20:00
DOM KULTURY ZARZEWIE
Klub Podróżników i Odkrywców ARIZONA – CUDA NATURY 13 lutego
g.18:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Wieczorek taneczny dla Seniorów 14 lutego
g.16:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Turniej Brydża 15 lutego
g. 9:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Ostatkowy wieczorek taneczny dla Seniorów 16 lutego
g. 16:00
OSIEDLOWY DOM KULTURY „ROMUS”
Wykład „Leki – jak się z nimi obchodzić?” wstęp wolny, zapisy 17 lutego
g. 14:00
CENTRUM AKTYWNEGO SENIORA POLESIE
Walentynki dla Seniora – występ zespołu Zarzewianie 19 lutego
g. 16:00
DOM KULTURY ZARZEWIE
Spotkanie z piosenką – karaoke dla Seniorów 23 lutego
g. 17:00
OSIEDLOWY DOM KULTURY „ROMUS”
Warsztaty „JOGA ŚMIECHU” 24 lutego
g. 14:00
CENTRUM AKTYWNEGO SENIORA POLESIE
Prelekcja – Reportaż z podróżny pana Gołembowskiego 26 lutego
g. 16:00
DOM KULTURY ZARZEWIE
AKADEMIA ZDROWEGO STARZENIA
Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
g. 14:00 -16:00 (wstęp wolny)