Bezsenność – co musisz o niej wiedzieć?

Liczba osób cierpiących na bezsenność wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety dużo częściej niż mężczyźni cierpią na tę przypadłość. Należy podkreślić, że wraz z wiekiem zmienia się rodzaj, a tym samym objawy bezsenności. W młodym wieku są to głównie trudność w zasypianiu, charakterystyczne jest późne zasypianie przez co również opóźnione budzenie się. W późniejszym wieku pojawia się problem z ciągłością snu, początkowo krótkotrwały sen, następnie wybudzanie się, jest to typowe zjawisko dla osób starszych.

Rodzaje bezsenności

Bezsenność przygodna (epizodyczna) – bezsenność trwająca do kilku dni, spowodowana jest głównie ostrą reakcją organizmu na stres, zmianą stref czasowych czy też zmianą pracy na zmianową. Taka bezsenność nie wymaga leczenia.

Kolejnym rodzajem jest bezsenność, która trwa do 3 tygodni, nie ma ona określonej nazwy. Jest to przedłużająca się reakcja na stres bądź zaburzenia adaptacyjne. Podczas tego typu bezsenności dopuszczalne jest krótkotrwałe stosowanie leków nasennych.

Gdy jednak objawy bezsenności utrzymują się powyżej 3 tygodni mówimy o bezsenności przewlekłej (chronicznej). Stanowi ona poważny problem kliniczny, a leczenie jej jest długotrwałe oraz skomplikowane. Leczenie nie może się ograniczać jedynie do leków, lecz wymaga również psychoterapii.

Bezsenność trzeba leczyć!

Bezsenność to problem, z którym należy walczyć. W przypadku bezsenności przypadkowej i krótkotrwałej stosuje się farmakoterapię. Często jest to wystarczający sposób leczenia, natomiast stosowanie środków na bezsenność zawsze trzeba konsultować z lekarzem, ponieważ często są to leki uzależniające które stosuje się krótkotrwale.

W przypadku leczenia bezsenności przewlekłej farmakologia to tylko środek pomocniczy, natomiast konieczne są dodatkowe niefarmakologiczne formy terapii. Są nimi psychoedukacja, informacja o zasadach higieny snu, kontrola bodźców, ograniczenie pór snu, techniki relaksacyjne, psychoterapia poznawcza.

 

Sprawdź czy cierpisz na bezsenność!

Znajdziesz poniżej link do testu, który pomoże Ci ustalić czy możesz cierpieć na bezsenność. Pamiętaj, że po jego wykonaniu, jeśli uzyskasz pozytywny wynik, powinieneś szukać porady u specjalisty.

TEST NA BEZSENNOŚĆ KLIKNIJ TUTAJ

O motywacji po pięćdziesiątce słów kilka…

Motywacja lub jej brak nie jest związana z naszymi genami czy naszą osobowością. Jest związana z decyzjami, które podejmujemy każdego dnia. Gdy nauczymy się dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami, motywacja w naturalny sposób będzie zawsze z nami. Ważne jest by nie zapominać o tym będąc po pięćdziesiątce, bo o motywację do działania wówczas nieco trudniej. A pozostając aktywnym i zmotywowanym seniorem można dodać żyć nawet o kilka lat dłużej!

Wielu współczesnych seniorów prowadzić zdrowe aktywne życie. Są oni zaangażowani w relacje z wieloma przyjaciółmi i działania poza zawodowe takie jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby seniora czy zorganizowane wyjazdy. Jednak niektórym nieco brakuje motywacji do angażowania się w różne aktywności. Przy odrobinie zachęty i wykluczenia ich obaw, seniorzy mogą znaleźć wewnętrzną siłę, na to żeby zmienić swoje życie. W momencie kiedy motywacja osób po pięćdziesiątym roku życia wzrośnie, ich zdrowie i samopoczucie znacznie się polepszą. Jako ludzie jesteśmy wszak stworzeni do działania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Bez tych doświadczeń nasze ciało, umysł i dusza cierpi. Pierwszy krok ku zmianie nie musi być krokiem milowym. Wystarczy zaprosić sąsiadkę lub wnuczkę na spacer, poszukać odpowiadających nam zajęć, albo wybrać się do pobliskiego domu kultury.

Zapisz się na zajęcia!

Zapisanie się na zajęcia, które nas interesują jest doskonałym rozwiązaniem. Wybór jest ogromny, a pomoc w podjęciu decyzji możemy uzyskać od rodziny lub przyjaciół. Większość zajęć dla seniorów jest bezpłatna lub bardzo tania. Dodatkowo jest to doskonały sposób na zbudowanie relacji towarzyskich podczas nabywania nowych umiejętności. Aktywności można znaleźć w Internecie, na forach społecznościowych, w lokalnych gazetach lub klubach seniora.

Dobrym rozwiązaniem może być również wolontariat. Szkoły i biblioteki mogą szukać osób starszych, które mogą w wolnym czasie pomóc w ramach wolontariatu. Interakcja pomiędzy dziećmi i seniorami może być korzystna dla obu stron. Muzea i teatry mogą również być wspaniałymi miejscami, seniorzy mogą zgłosić chęć dzielenia się bogactwem swojej wiedzy i doświadczenia.

Aktywność fizyczna – nie zapominaj  o niej! 

Powtarzamy to wielokrotnie na naszym blogu, sport i aktywność fizyczna jest niezbędna w życiu seniora. Aktywność ruchowa  pozwala Seniorowi na dłużej zachować młodość i opóźnić większość procesów starzenia. Wystarczają nawet proste ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Już trwający 20 minut trening usprawni pracę wszystkich układów i narządów. Na aktywności fizycznej zyskają nie tylko stawy, wszak również mięśnie podczas ćwiczeń będą lepiej dotlenione, a więc znacznie bardziej sprawne. Bardzo dobrym rozwiązaniem są spacery i basen, który nie obciąża stawów.

Wagę znaczenia motywacji po pięćdziesiątce wyczuwa każdy kto mierzy się z jakimkolwiek trudnym czy też żmudnym zadaniem. Potrzebujemy wtedy czegoś co będzie zwiększało naszą energię, pozwoli skupić uwagę na tym co najważniejsze w danym momencie i co pomoże zorganizować nasze działanie tak aby osiągnąć zamierzony cel. Zachowania nastawione na zrealizowanie zaplanowanych zadań wypływają z wielu różnych motywów. Wynikają one zarówno z naszych wewnętrznych przekonań jak i są narzucone z zewnątrz, są świadome a także takie z których nie zdajemy. Motywacja to więc nic innego jak bodziec do działania dla osiągnięcia określonego celu. Jest to pojęcie abstrakcyjne, nie można więc obserwować bezpośrednio, możemy natomiast zauważyć jej efekty to znaczy konkretne zachowania i działania podjęte pod jej wpływem.

Pamiętajmy by działać metodą małych kroków, a na pewno osiągniemy cel!

PIT 2014: Ulga rehabilitacyjna tylko na uzasadnione remonty

Zbliża się koniec okresu rozliczania PITów. Bardzo przydatna może być dla nas informacja co do ulgi rehabilitacyjnej podczas rozliczania PIT. Ulga rehabilitacyjna stwarza podatnikom wiele problemów. Odliczeniu podlega wiele wydatków, warunek jest taki, że muszą one służyć i ułatwiać egzystencję osobie niepełnosprawnej oraz nie mogą być finansowane – ani zwrócone w żadnej formie – ze środków ZFRON, PFRON, NFZ, ZFŚS ani zakładowego funduszu aktywności.

Ciekawy przypadek…

Podatnik, który jest po amputacji nóg, może odliczyć wydatek na wymianę okien z obniżonymi klamkami – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Sprawa dotyczyła podatniczki, która ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogła użytkować zwykłych okien. Kobieta mieszkała sama i gdy się poruszała po mieszkaniu bez protez, nie mogła dosięgnąć klamek. W związku z tym postanowiła wymienić okna na nowe. Za remont, który kosztował 2,5 tys. zł, zapłaciła z własnej kieszeni.

Podatniczka, która utrzymywała się z renty socjalnej, chciała odliczyć ten wydatek w zeznaniu podatkowym za 2014 r. Taką możliwość daje ustawa o PIT. Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać niepełnosprawni i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne (pod warunkiem że dochód niepełnosprawnego w roku podatkowym nie przekroczył 9120 zł).

Co ulega odliczeniu?

Odliczeniu podlega wiele wydatków, warunek jest taki, że muszą one służyć i ułatwiać egzystencję osobie niepełnosprawnej oraz nie mogą być finansowane – ani zwrócone w żadnej formie – ze środków ZFRON, PFRON, NFZ, ZFŚS ani zakładowego funduszu aktywności.

Podatniczka przejrzała obszerny katalog odliczeń przewidzianych w ustawie i uznała, że wymiana okien mieści się w ramach wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Problemy problemy…

Problem polegał na tym, że art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT, na który się powołała, jest sformułowany ogólnie i mówi tylko tyle, że wydatek musi być poniesiony stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Kobieta postanowiła się upewnić, czy dyrektor izby skarbowej podziela jej punkt widzenia i czy rzeczywiście ma prawo skorzystać z ulgi, odliczając w całości kwotę wydaną na remont.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w tym indywidualnym wypadku wymiana okien jest wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Służy ona bowiem poprawie egzystencji podatniczki, a nie poprawieniu standardu mieszkania – stwierdził. Gdyby chodziło o poprawę standardu, to odliczenie nie byłoby możliwe, bo ulga rehabilitacyjna nie jest ulgą remontową.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 marca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-58/15/BP

Autor: Patrycja Dudek

 

Jak wybrać laptop dla seniora?

We wcześniejszych artykułach na naszym blogu mogliście odnaleźć informacje odnośnie tego jak Seniorzy mogą spędzać czas w Internecie. Okazuje się, że pojawia się dodatkowe pytanie – jaki sprzęt komputerowy będzie najlepszy do stawiania pierwszych kroków w wirtualnym świecie.  Aby Senior mógł w pełni wykorzystać nowe technologie, musi otrzymać sprzęt dobrze dopasowany do jego potrzeb. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam na co warto zwrócić uwagę dokonując takiego zakupu.

Najlepszy dla Seniora będzie laptop. Łatwy do przenoszenia, lekki i poręczny. To zaś jaki wybrać laptop zależy niemal zawsze od tego co chcemy na nim robić. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z komputerem i Internetem będzie odpowiedni model klasyczny, z podstawowymi funkcjami i programami, niedrogi i prosty – bez zbędnych dodatków.

W podeszłym wieku wzrok i słuch mogą odmówić posłuszeństwa, a to nie ułatwia korzystania ze sprzętu informatycznego.Bardzo ważne jest więc to, by sprzęt nie był zbyt mały – najlepiej 15 do maksymalnie 17 cali, a jednocześnie dał się wygodnie transportować na niewielkie odległości. Taki laptop będzie miała wytrzymałą baterię, duży ekran i pełną klawiaturę. Ważna jest prostota obsługi, wybieramy więc modele z wgranym Windowsem, a do tego z funkcjonalną, ergonomiczną klawiaturą. Niektóre sklepy z laptopami oferują modele skierowane właśnie do osób starszych. Takie komputery charakteryzują się np. wyjątkowo dobrą jakością dźwięku oraz dużym ekranem z lepszym kontrastem wyświetlanego obrazu. Warto w sklepie komputerowym spytać o modele, które są przeznaczone dla osób po 50 roku życia.

Jeśli chodzi o dysk twardy, taki o pojemności 500 GB z powodzeniem wystarczy (nawet do przechowywania zdjęć i filmów rodzinnych). Z kolei pamięć RAM o pojemności 4 GB również powinna spełnić oczekiwania Seniora.  Mówiąc o wymaganiach  sprzętowych – nie musimy wybierać najlepszych modeli, ważne by komputer wytrzymał kilka kolejnych lat i dobrze służył. Zwróćmy więc uwagę na pojemny dysk, a pozostałe parametry niech nie odbiegają od standardu. Senior nie będzie wykorzystywał raczej świetnego procesora, czy karty graficznej.

To na co powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę to fakt czy komputer wyposażony jest w różnego rodzaju porty – HDMI i USB oraz czy posiada napęd DVD. W przypadku młodych użytkowników może wydawać się to zbędne, jednak osoby starsze z pewnością będą z niego korzystać. Programy, które powinniśmy zainstalować u Seniora na laptopie to z pewnością Skype, program antywirusowy oraz odtwarzacz filmów i muzyki.

Bariery ograniczające aktywność fizyczną seniorów

Do starego powiedzenia „sport to zdrowie” należałoby dodać „w każdym wieku”. O korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej wśród seniorów można przeczytać w poprzednich naszych artykułach, mimo to jednak wielu z nich ma opory przed uprawianiem sportu. Spróbujemy dziś przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska i przekonać niedowiarków, że nie ma czego się obawiać! 🙂 

Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających pomyślne starzenie się jest regularna aktywność fizyczna. Zapobiega ona także przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom, pomaga także walczyć z nadwagą, korzystnie wpływa również  na naszą kondycję.  Sport dla Seniora jest także jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym takim jak nadciśnienie czy cukrzyca. 

PAMIĘTAJMY! Nasze samopoczucie po 50 roku życia bardzo często jest konsekwencją wcześniejszego stylu życia, jak i też tego czy dbaliśmy o nasze ciało na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów starzenia. Dlatego też trening Seniora powinien być uzależniony od obecnego stanu zdrowia, aktualnej kondycji fizycznej oraz wcześniejszych doświadczeń wysiłkowych.  Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna Seniora może znacząco podnieść jakość życia i poprawić zdrowie.

Jedną z barier, które w znaczący sposób ograniczają udział osób starszych w różnych formach aktywności fizycznej jest wszechobecnie panujący stereotyp osoby starszej jako niedołężnej,  uzależnionej od pomocy innych oraz mającej trudności w poruszaniu się i wykonywaniu podstawowych czynności w domu. Tymczasem, jak wynika z badań, większość seniorów cieszy się dobrym zdrowiem, jest sprawna ruchowo i prace domowe nie stanowią dla nich problemu.  Inną przeszkodą, jednak nie mniej istotną jest przekonanie, że  u starszych osób, które cierpią na ograniczenia lub schorzenia narządu ruchu, aktywność fizyczna może nasilać dolegliwości bólowe. Jednakże, w wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie – odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko tych przypadłości nie zwiększają, ale mogą je zmniejszyć i złagodzić. Bardzo wielu seniorów nie ćwiczy, ponieważ zniechęca je przekonanie, że aktywność fizyczna musi być intensywna i długotrwała.

PAMIĘTAJMY! Aktywność fizyczna ma nam sprawiać przyjemność. Jeśli nie lubimy niektórych ćwiczeń czy zajęć, nie zmuszajmy się do ich wykonywania. Lepiej jest znaleźć coś, co naprawdę pozwoli nam czerpać radość z podejmowanych działań. Wówczas szanse na to, że chętnie i regularnie będziemy spędzać swój  czas na zajęciach ruchowych, znacznie wzrosną.

Poniżej kilka wskazówek, które mogą ułatwić włączenie różnych form aktywności fizycznej w codzienny plan zajęć:

 • Warto zacząć powoli, niezbyt długo i niezbyt intensywnie. Na początek warto robić ćwiczenia przez pięć – dziesięć minut – może to być krótki spacer lub jazda na rowerze,  z każdym tygodniem zwiększając czas ćwiczeń o kilka minut.
 • Najpierw rozgrzewka! Nie można zapominać o rozciąganiu przed i po ćwiczeniach.
 • Pamiętajmy, że trzeba traktować siebie najlepiej jak można. Jeśli cokolwiek sprawia ból – należy natychmiast zwolnić! Jeśli z kolei coś sprawia nam wielką przyjemność – zróbmy więcej niż planowaliśmy!
 • Różnorodność to klucz do sukcesu. Postarajmy się tak zaplanować własną aktywność fizyczną, tak, by była zróżnicowana. Warto więc połączyć spacery, jazdę na rowerze, pływanie itp.
 • Nagrody. Postawmy sobie jakiś cel, i kiedy już go osiągniemy, sprawmy sobie jakąś drobną przyjemność.
 • Picie wody. Co dziesięć – dwadzieścia minut trzeba zrobić sobie przerwę w treningu i wypić minimum pół szklanki wody.
 • Współtrenujący. Uprawiajmy ćwiczenia z przyjacielem, przyjaciółką, sąsiadką czy rodziną. Nawzajem można dodać sobie otuchy, zachęcić się wzajemnie do osiągnięcia postawionych sobie celów.
 • Pomoc profesjonalisty. Jeśli nawet zwykle nie korzystamy z usług trenera personalnego, warto zafundować sobie godzinę z fachowcem, który nauczy nas podstaw, które później wykorzystamy w naszych treningach.
 • Porozmawiaj  z lekarzem! Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą lub mamy inne, nawet małe problemy ze zdrowiem, koniecznie poradźmy się lekarza!

Seniorze! Zrób coś dla siebie zawodowo!

Jesteście świetnymi specjalistami, ekspertami doświadczonymi w swojej dziedzinie, Wasza wiedza jest niezwykle cenna dla organizacji. Być może jednak nie są Wam obce przynajmniej niektóre z obaw, z którymi borykają się dzisiejsi pracownicy.  Obawy te są naturalne i wynikają z tempa, w jakim przyszło nam żyć i pracować. Pytanie brzmi, czy pozwalamy im zawładnąć swoim umysłem i paraliżować go strachem, jak sobie z nimi radzimy, co robimy, żeby przekuć je w sukcesy?

Pewnie choć raz zdarzyło Wam się myśleć nad następującymi kwestiami:

 • Czy jesteście wystarczająco dobrzy, czy Wasi pracodawcy dostrzegają to, że jesteście ekspertami? Czy podołacie ich oczekiwaniom, mimo że jesteście coraz starsi?
 • Czy dacie radę pracować do 67 roku życia? Czy firma nie zechce zastąpić Was kimś młodszym?
 • Czy możecie i potraficie się dalej uczyć? Czy szkolenia nie będą dla Was zbyt trudne, zaawansowane, za szybko prowadzone?
 • Czy jeśli pójdziecie na szkolenie, Wasz pracodawca nie pomyśli, że brak Wam kompetencji?
 • Czy koledzy z pracy nie będą zdziwieni, nie wyśmieją Cię, że nagle chcecie się uczyć?
 • Po co właściwie macie się rozwijać? Czy w Waszym wieku ma to jeszcze sens? Czy nie jest za późno?
 • Czy będziecie w stanie pracować i jednocześnie się uczyć? Czy nie narobicie sobie zaległości w pracy? Czy rozwój nie będzie dla Was za dużym obciążeniem?

Obawy tego typu są naturalne i mogą towarzyszyć nawet takim specjalistom, jak Wy. Co możecie robić, aby jeszcze lepiej je minimalizować?

Przede wszystkim powiedzcie, swojemu przełożonemu, że zastanawiacie się nad takimi kwestiami. Opowiedzcie mu o barierach, które utrudniają Wam aktywność rozwojową – bez względu na to, czy są one obiektywne, czy subiektywne. Poniżej znajdziecie porady jak do takiej rozmowy się przygotować.

 • Jeśli taka rozmowa jest dla Ciebie zbyt stresująca spróbuj omówić te kwestie w swoim zespole, z osobami, z którymi masz dobry kontakt, przed którymi nie boisz się otworzyć. Być może współpracownicy mają podobne dylematy.
 • Zastanów się, czy znasz dostępne dla siebie w organizacji formy rozwoju. Rozważ, czy któraś z nich Cię interesuje i byłbyś jej w stanie spróbować, co może Ci w tym pomóc, jakiego wsparcia potrzebujesz.
 • Zrób analizę korzyści, jakie przyniesie Ci taka aktywność i poświęceń, które będziesz musiał poczynić. Sprawdź, która strona przeważa i co możesz zrobić, aby ponosić, jak najmniejsze koszty różnego typu.
 • Zastanów się, jakie formy uczenia się są dla Ciebie najlepsze. Czy wolisz tradycyjne książki, szkolenia z trenerem, zdobywanie wiedzy w miejscu pracy? A może lubisz korzystać podczas nauki z nowoczesnych technologii?
 • Zastanów się, jak zdobywane umiejętności możesz wykorzystać w pracy, kiedy jesteś na szkoleniu lub uczysz się od kogoś, pytaj o to zawsze swojego rozmówcę, partnera, trenera. Kiedy będziesz widział celowość swoich działań i ich przełożenie na codzienne zadania łatwiej będzie Ci podjąć trud.
 • Nie bój się prosić o wsparcie, pomoc, dodatkowe wyjaśnienia, możliwości ćwiczenia nowych kompetencji. Włącz w swój rozwój swojego szefa, a także kolegów z zespołu. Może stworzycie grupę, w której będziecie się wymieniać materiałami ze szkoleń lub znalezionymi w Internecie, ciekawymi publikacjami?
 • Jeśli jakaś forma rozwojowa jest dla Ciebie nieodpowiednia (np. nie przyswajasz za jej pomocą wiedzy, zabiera Ci to zbyt dużo czasu, męczy Cię taki sposób pracy) nie bój się jej porzucić i spróbować innych. Powiedz o tym swojemu przełożonemu, trenerowi. Narzędzia rozwojowe mają służyć Tobie, a nie Ty im.
 • Pamiętaj, że istnieje dużo możliwości rozwoju. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, która dla Ciebie będzie najlepsza, próbuj różnych po kolej. Bierz przy tym pod uwagę swoje preferencje. Jeśli np. nie lubisz czytać może lepszą formą przyswajania informacji będą dla Ciebie audiobook’i (książki, które czyta lektor, a które można odtworzyć z nagrania). Jeśli nie masz czasu na udział w konferencji może zainteresują Cię webinary – ich internetowe odmiany. Jeśli nie lubisz czytać z ekranu monitora może wystarczy wydrukować raport, podręcznik, prezentację.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Życzymy Naszym Czytelnikom Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.

Zespół Żyj Łatwiej

KALENDARIUM WYDARZEŃ DLA SENIORÓW: KWIECIEŃ

Dziś macie okazję zapoznać się z najbardziej aktualnym Kalendarium wydarzeń dla Seniorów w Łodzi na cały miesiąc kwiecień . Znajdziecie w nim najciekawsze formy spędzenia wolnego czasu w wielu miejscach naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym Kalendarium!

WYDARZENIE
DATA
MIEJSCE
Pierwsze kroki z Internetem 2 kwietnia
g. 16:00
OŚRODEK KULTURY GÓRNA
Punkt konsultacyjny: porady prawne i psychologiczne od 7 kwietnia
od. 12:00
POLESKI OŚRODEK SZTUKI FILIA KAROLEW
TEATR WCZORAJ I DZIŚ – prelekcja Henryka Żuchowskiego dla Koła Miłośników Teatru 8 kwietnia
g.14:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
TROPIKALNE KLIMATY wizyta w Palmiarni, zwiedzanie ul. Tuwima
– Koło Turystyczne Seniorów „Piechur”
9 kwietnia
g.10:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Biesiada dla Seniorów w klimatach PRL 10 kwietnia
g.17:00
 POLESKI OŚRODEK SZTUKI FILIA KAROLEW
Śpiewamy z Michałem Wieczorkiem
kawiarnia „Bystro obok sceny” – wstęp wolny
14 kwietnia
g.18:00
AKADEMICKI OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
RYTM – ANTIDOTUM NA STAROŚĆ
zajęcia rytmiczne dla seniorów prowadzone metodą Dalcroze
14 kwietnia
g.15:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Wieczór dla Seniora – występ Rafała Poppe – „Szlachetne zdrowie” 15 kwietnia
g.18:00
CENTRUM AKTYWNEGO SENIORA W DOMU KULTURY „502”
Katamaran literacki Wieczór poetycki – Dorota Ryst
kawiarnia „Bystro obok sceny” – wstęp wolny
16 kwietnia
g.18:00
AKADEMICKI OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
Spektakl „Ucieczka/Wycieczka”
Sala Widowiskowa – bilet 5 zł
21 kwietnia
g.19:00
AKADEMICKI OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
DAJMY SIĘ ZASKOCZYĆ MIŁOŚCI koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Zespołu „Con Amore” 22 kwietnia
g.17:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
Warsztaty – Joga śmiechu prowadzenie Jacek Kołakowski 24 kwietnia
g.17:00
AKADEMICKI OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
REWIA TALENTÓW – MIKROFON DLA SENIORA
Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów
karty zgłoszeń na stronie www.boklodz.pl należy składać do 21.04.2015
24 kwietnia
g.15:00
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY „RONDO”
O zmianach w prawach konsumentów – prezentacja Elżbiety Królikowskiej-Klińskiej posłanki na sejm RP 28 kwietnia
g.12:00
CENTRUM AKTYWNEGO SENIORA W DOMU KULTURY „502”
AKADEMIA ZDROWEGO STARZENIA
Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
g. 14:00 -16:00 (wstęp wolny)