Zakrzepica żylna – nadchodzący problem

Jak przypominają specjaliści, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecim najczęstszym schorzeniem układu krążenia w Polsce, obok zawału serca i udaru mózgu. Dla przykładu – zawał serca występuje co roku u blisko 100 tys. osób w naszym kraju, natomiast zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna, czyli dwie składowe żylnej choroby zakrzepowo zatorowej – odpowiednio u około 56 tys. i 35 tys. osób,  

Przyczyny

Zakrzepica jest jednym z najczęstszych powikłań zabiegów chirurgicznych oraz chorób internistycznych.  Jest ona również ściśle powiązana ze stanem zapalnym. Pod wpływem niesprzyjających czynników następuje aktywacja układu krzepnięcia, której rezultatem jest tworzenie skrzepliny. W tym procesie uczestniczą także płytki krwi – przyklejają się do śródbłonka wyścielającego żyłę i do siebie przez co powstaje zakrzep.  Po 40. roku życia ryzyko zakrzepicy żył głębokich rośnie wraz z każdą dekadą życia. Czynnikami dodatkowo obciążającymi są choroby przewlekłe. Żyłom nie służy również: nikotyna, kawa, alkohol, otyłość i brak ruchu. Zakrzepica żył głębokich jest szczególnie groźna w przypadku, kiedy dojdzie do zatorowości płucnej, która jest zatorowością dużego ryzyka. Zakrzepicy zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż ją leczyć.

Objawy

Pierwszymi objawami zakrzepicy jest ból, a następnie obrzęk łydki. W przypadku masywnej zakrzepicy może dochodzić do obrzęku uda. Zazwyczaj samo badanie lekarskie wystarcza do postawienia rozpoznania, jednak rozstrzygającym badaniem jest USG doppler żył kończyn dolnych, uwidaczniające, które żyły są zajęte zakrzepicą, jak stare są zmiany i czy istnieje zwiększone ryzyko zatorowości płucnej.

Jak zapobiegać zakrzepicy?

 • Należy utrzymywać prawidłową masę ciała (wskaźnik BMI 18,5–25)
 • Trzeba dbać o systematyczną aktywność fizyczną, szczególnie taką, w której pracują mięśnie łydek
 • Należy unikać pozostawania w bezruchu i długiego siedzenia ( np. w pracy siedzącej dobrym pomysłem są przerwy przerwy na spacer, krótkie ćwiczenia i zmianę pozycji ciała)
 • Na czas długich podróży warto wkładać luźniejsze ubrania, a w trakcie, w miarę możliwości, dobrym pomysłem są spacery i  systematyczne napinanie mięśni łydek
 • Nie wolno dopuszczać do udwodnienia organizmu
 • Trzeba dbaj o swoje zdrowie – wykonywać badania okresowe i unikać stanów zapalnych
 • Należy informować swojego lekarza o przypadkach zakrzepicy w rodzinie, szczególnie jeśli planujemy ciążę, antykoncepcję doustną lub hormonalną terapię zastępczą.

Doskonałą metodą zapobiegania zakrzepicy żył jest używanie StepIt ™

step it

StepIt – został opracowany specjalnie w celu pobudzenia i zwiększenia krążenia krwi w nogach.


Dowiedz się więcej o StepIt klikając tutaj:  StepIt ™


StepIt ™ jest o tyle wyjątkowy, że w naturalny sposób stymuluje i zwiększa przepływ krwi w nogach. Został on specjalnie opracowany dla osób, które przez dłuższy okres czasu zmuszone są do pozostawania w pozycji siedzącej, bez możliwości swobodnego poruszania się.  Może być więc używany w domu, w biurze, w samolocie, samochodzie, czy gdziekolwiek jest to potrzebne.  Ten prosty, ale genialny gadżet został opracowany przez zespół lekarzy z Uppsala University Hospital w Szwecji. Przeprowadzone badania potwierdzają jego korzystne działanie polegające na zwiększeniu przepływu krwi i tym samym m.in. zmniejszeniu obrzęku nóg.

Lista osób, u których wskazane są ćwiczenia na ™ StepIt

 • Diabetycy
 • Osoby z nadwagą
 • Osoby na wózkach inwalidzkich
 • Osoby starsze
 • Niepełnosprawni
 • Z chorobą tętnic obwodowych (PDA)
 • Z zespołem niespokojnych nóg (RLS)
 • Kobiety w ciąży
 • Pracownicy mający siedzący tryb pracy
 • Pasażerowie w dalekich podróżach
 • Kobiety powyżej 40 roku życia, które troszczą się o stan i wygląd swoich nóg.

młodość to stan umysłu

Masz tyle lat, na ile się czujesz” – mówi znane nam wszystkim powiedzenie, a badania sugerują, że młody duch niesie ze sobą istotne zalety dla zdrowia. Wyniki owych badań pokazały, że osoby, które czują się młodsze, niż są w rzeczywistości, wykazują niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby czujące się na swój wiek lub nawet starzej.  Odczuwany mentalnie wiek odzwierciedla nasze zarówno fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie.

 

Wielu ludzi postrzega swój wiek w inny sposób, niż jest to w rzeczywistości. Dodatkowo,  doświadczenia towarzyskie również mają wpływ na postrzeganie własnego wieku. Przede wszystkim kamienie milowe naszego życia, zmiany życiowych ról, na przykład zostanie rodzicem w młodym wieku, stres, zachorowanie na poważne schorzenia, np. problemy z sercem czy nowotwór sprawiają, że w głowie dodajemy sobie lat. Kiedy zaś mentalnie czujemy się starsi, odzwierciedla się to również w naszym samopoczuciu fizycznym. Wiek postrzegany przez nas samych może się z czasem zmieniać, więc jesteśmy w stanie dokonać pewnych interwencji. Seniorzy, którzy czują się starsi, niż są w rzeczywistości, mogą otrzymywać informacje zdrowotne promujące dbałość o zdrowie i pozytywne nastawienie do starzenia.


Proste sposoby, aby poczuć się młodziej:

1. Sen. To jedyny czas, kiedy organizm może się zregenerować. Zapewnij sobie 8 godzin snu przez kolejnych 6 tygodni – naczynia zostaw w zlewie, a serial obejrzyj innym razem. Po tym czasie poczujesz więcej energii i pozbędziesz się podkrążonych oczu.
2. Każdy posiłek zaczynaj od warzywa lub owocu i szklanki wody. Przypływ antyoksydantów i witamin zapewni odświeżenie i przypływ energii
3. Zadbaj o siebie. Zapewnij sobie relaks, kup dobry krem do twarzy i zadbaj o włosy, a poczujesz się pewniej i młodziej.
4. Postaw na dobre samopoczucie. Życie to nie tylko obowiązki i płacenie rachunków – musisz znaleźć czas na przyjemności. Idź na spacer, jedź rowerem na łono natury, zajmij się swoim starym hobby – takie zajęcia przywrócą dobre pozytywne nastawienie.


 

Seniorze, bądź aktywny!

Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających pomyślne starzenie się jest regularna aktywność fizyczna. Zapobiega ona również przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom, pomaga także walczyć z nadwagą, korzystnie wpływa również  na naszą kondycję.  Sport dla Seniora jest także jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym takim jak nadciśnienie czy cukrzyca. 

Aktywność ruchowa  pozwala Seniorowi na dłużej zachować młodość i opóźnić większość procesów starzenia. Wystarczają nawet proste ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Już trwający 20 minut trening usprawni pracę wszystkich układów i narządów. Na aktywności fizycznej zyskają nie tylko stawy, wszak również mięśnie podczas ćwiczeń będą lepiej dotlenione, a więc znacznie bardziej sprawne.

Pamiętajmy, że zanim zaczniemy wykonywać jakiekolwiek bardziej obciążające ciało ćwiczenia – musimy to skonsultować z naszym lekarzem!

Nasze samopoczucie po 50 roku życia bardzo często jest konsekwencją wcześniejszego stylu życia, jak i też tego czy dbaliśmy o nasze ciało na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów starzenia. Dlatego też trening Seniora powinien być uzależniony od obecnego stanu zdrowia, aktualnej kondycji fizycznej oraz wcześniejszych doświadczeń wysiłkowych.  Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna Seniora może znacząco podnieść jakość życia i poprawić zdrowie.

Jakie zaś formy aktywności fizycznej są najlepsze dla osób po 50 roku życia? Przedstawimy Wam poniżej kilka z nich!

Marszobieg

Marszobieg

Jeśli do tej pory z aktywnością fizyczną nie mieliście zbyt wiele wspólnego, a chcecie wreszcie zacząć się ruszać, zacznijcie od marszobiegu. Nie wymaga on bowiem specjalistycznego przygotowania, dlatego tak ćwiczyć może niemal każdy. Jedyne co musisz nabyć to… wygodne buty! 🙂 Pokonanie określonego dystansu odbywa się za pomocą marszu i biegu, które przeplatają się wzajemnie.  Oczywiście proporcje te muszą być uzależnione od naszych możliwości.

Joga

Ćwiczenie jogi

Sprawia że rozwija się nie tylko nasze ciało, ale również nasz umysł. Mnogość proponowanych ćwiczeń i stopień ich trudności sprawia, że jogę można praktykować w każdym wieku. Układając ciało w różnych pozycjach, umożliwiamy wzmocnienie układu mięśniowego oraz przepracowania ograniczeń ruchowych, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Dużą rolę w praktykowaniu jogi odgrywa koncentracja na czynnościach, które wykonywane są w obecnej chwili. To pozwala na odwrócenie myśli od wszelkich problemów dnia codziennego, a w konsekwencji umożliwia odpoczynek umysłu.

Nordic walking na plaży

Nordic Walking

Jest to forma aktywności fizycznej, która polega na marszu z różną intensywnością z wykorzystaniem specjalistycznie dobranych kijków. To jedna z niewielu form aktywności, której brak przeciwwskazań. Dlatego też Nordic Walking mogą praktykować wszyscy.  To  wspaniała możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Dzięki zastosowaniu specjalnych kijków bardziej angażujemy mięśnie rąk i klatki piersiowej, odciążając w tym samym czasie stawy kolanowe i biodrowe, co ma wielkie znaczenie dla Seniorów.

Tańczący seniorzy

Taniec

Ach…. któż z nas nie kocha tańczyć?! 🙂 Taniec jest uniwersalną formą ruchu, towarzyszącą człowiekowi od zawsze. Najwspanialsze w tańcu jest to, że nie ma tu ograniczeń wiekowych! Taniec ma bowiem same zalety – wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało i kondycję, ale także wywiera korzystny wpływ na sferę emocjonalną. Taniec poprawia równowagę, koordynację ruchową, siłę i wytrzymałość. Kształtuje sylwetkę i podnosi sprawność wszystkich układów organizmu, wywierając niekwestionowany, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.  Tańczmy więc – niech żyje bal! 🙂

Nerwica natręctw – czego jeszcze o niej nie wiesz?

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę fizyczną  np. drżenie rąk lub nadmierną potliwość. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny nerwicy natręctw. Na pewno duże znaczenie w rozwoju choroby mają uwarunkowania genetyczne. Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Wiele spośród wymienionych poniżej czynników może przyczynić się do wystąpienia nerwicy natręctw:

 • Nerwica natręctw może być czasem dziedziczna, stąd niekiedy występuje u kilku członków tej samej rodziny.
 • W co trzecim przypadku przyczyną nerwicy natręctw są stresujące zdarzenia zachodzące w życiu.
 • Zmiany zachodzące w naszym życiu, takie jak dojrzewanie, narodziny dziecka, podjęcie nowej pracy, powodujące wzrost obowiązków.
 • Utrzymywanie się nerwicy natręctw przez dłuży czas może doprowadzić do zaburzeń w produkcji serotoniny, substancji chemicznej występującej w mózgu (zwanej również 5HT).
 • Staranność, drobiazgowość i metodyczność mogą u niektórych osób posunąć się za daleko i przejść w obsesję.
 • Wysoko rozwinięte wartości moralne i poczucie odpowiedzialności mogą u niektórych osób wywołać szczególnie silne poczucie winy z powodu nieprzyjemnych, obsesyjnych myśli i zachowań, co sprawia, że stajemy się na nie szczególnie uczuleni, a to z kolei sprawia, że występują one częściej.

Objawy nerwicy natręctw

Zespół obsesyjno-kompulsyjny występuje wtedy, gdy:

 • Nieprzyjemne myśli nie odstępują nas, nawet gdy próbujemy je odsuwać od siebie.
 • Odczuwamy potrzebę dotykania, lub liczenia określonych przedmiotów, powtarzania tych samych czynności, jak np. ciągłe mycie.

Kto cierpi na nerwicę natręctw?Mniej więcej jedna osoba na pięćdziesiąt cierpi na to zaburzenie w jakimś momencie życia. W Wielkiej Brytanii występuje u około miliona osób, na równi wśród mężczyzn i kobiet. Pierwsze objawy nerwicy natręctw zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania, lub we wczesnej młodości. Nasilenie występowania objawów czasem słabnie a czasem nasila się, a chorzy często nie szukają pomocy przez wiele lat.Jakie są oznaki nerwicy natręctw?

 • Nawracające myśli (‘obsesje’) wywołujące niepokój, jak na przykład nieprzyjemne słowa, wyrażenia, obrazy w wyobraźni, wątpliwości.
 • Wielokrotnie powtarzane czynności (‘natręctwa’) mające na celu zmniejszenie poczucia niepokoju; próby korygowania, lub ‘neutralizowania’ nieprzyjemnych myśli poprzez liczenie, wypowiadanie specjalnego słowa, powtarzanie w nieskończoność określonych rytuałów.

 

Leczenie nerwicy natręctw

Jak radzić sobie z nerwicą natręctw?

 • Gnębiące myśli łatwiej opanować, jeśli są one regularnie świadomie kontrolowane, np. przez nagranie lub zapisanie obsesyjnych myśli, a następnie wysłuchanie lub przeczytanie zapisu. Ćwiczenia te należy wykonywać codziennie przez ok. pół godziny, powstrzymując się jednocześnie od zachowań natrętnych.
 • Należy unikać alkoholu jako sposobu na złagodzenie niepokoju.
 • Myśli o tematyce religijnej warto przedyskutować z osobą duchowną, co pomoże ustalić, czy jest to rzeczywiście nerwica natręctw.
 • Pomocne mogą być również książki i poradniki.

Pamiętaj, że czasami potrzebna może być pomoc specjalisty. Nie zawahaj się z niej skorzystać, jeśli poczujesz że nie możesz sam poradzić sobie ze swoją chorobą.

Znani po 50tce

Każdy wiek ma swoje prawa i przywileje. Dojrzały wiek daje szansę postrzegania starych i znanych już spraw na nowo. Z większym dystansem oraz cierpliwością postrzegamy to co otrzymujemy od losu a posiadana mądrość pozwala Nam rozumieć, że na niektóre rzeczy i okazje warto czekać.

Henry Ford „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”

Od młodzieńczych lat zafascynowany był techniką i pozostał jej wierny do końca. Początkowo planował rozpocząć działalność, jako producent zegarków męskich, dopiero później zainteresował się samochodami. Pierwsze inwestycje oraz przedsiębiorstwa zakładane przez Forda plajtowały jedno po drugim. Dopiero przed 50 rokiem życia udało mu się odnieść od dawna wyczekiwany sukces. Uruchomił linię produkcyjną Forda T. Pierwsze „Fordy” były produkowane w jednej wersji kolorystycznej czarnej i w jednym modelu. Dzięki wprowadzeniu ruchomej linii w procesie produkcyjnym oraz zawężeniu wachlarzu oferowanych produktów udało mu się znacznie obniżyć cenę samochodu, co zrewolucjonizowało amerykański rynek motoryzacyjny. Do 1927 roku sprzedał ponad 15 milionów Fordów T.

 

Winston Churchill „Pesymizm jest przywilejem młodych. W starszym wieku nie ma się na to czasu.”

Wybitny polityk, orator, strateg, pisarz, historyk a przede wszystkim były premier Zjednoczonego Królestwa. Długo dążył do osiągnięcia sukcesu a droga na szczyt okazała się być dobrą lekcją pokory. Młody Winston sprawiał wiele problemów wychowawczych przez co wielokrotnie zmieniał szkoły. Również w późniejszym wieku miał trudności z dostosowaniem się do obowiązków i narzucanych zasad, przez co został wydalony z armii zaś w trakcie wyprawy do Afryki został wzięty do niewoli. Polityka była późną i trudną „miłością” Winstona Churchill’a. Dopiero w wieku 27 lat zainteresowały go publiczne dysputy o losie państwa, które postrzegane okiem dojrzałego mężczyzny nabrały większego sensu i celowości. Zanim trafił do parlamentu wielokrotnie przegrywał wybory lecz to go nie zraziło. Dzięki swojemu uporowi w wieku 65 lat dostał upragnione stanowisko. Wiek stał się atutem Churchilla. Okazał się być doskonałym przywódcą, mówcą oraz pisarzem. Dzięki doskonałym zdolnościom radzenia sobie ze słowem pisanym został uhonorowany Nagrodą Nobla.

 Marek Kondrat „Jak się ma 22 lata, to tak naprawdę zaczyna się życie. I wszystko chwyta się dosyć łapczywie. Człowiek nie ma czasu na refleksję, na oglądanie się do tyłu i znajdowanie dystansu do zdarzeń.”

Doskonały polski aktor filmowy i teatralny, reżyser. Ma na swoim koncie niezliczone kreacje filmowe. Zapewne do  najbardziej znanych filmów z udziałem Marka Kondrata należą: „Historia żółtej ciżemki”, „Prawo Ojca”, „Dzień świra”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trzeci” czy „Wszyscy Jesteśmy Chrystusami”. Wielokrotnie doceniany i nagradzany nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami. W 2007 roku ku zaskoczeniu wszystkich ogłosił, że kończy karierę aktorską by rozpocząć swoją przygodę jako pasjonat oraz kolekcjoner smaku….wina. Podkreśla, że nigdy nie żałował podjętej decyzji wręcz przeciwnie. Decyzja ta w samym zainteresowanym dojrzewała bardzo powoli. Upływający czas pozwolił dostrzec piękno drzemiące w prostych rzeczach i zwrócić się ku naturze.  Odejście od wykonywanego zawodu pozwoliło zaspokoić od dawna odczuwane potrzeby, dało również do tej pory nieodczuwaną i nieznaną satysfakcję. Dojrzały wiek stał się motorem napędowym do działań jakich nie podjąłby się młodszy Marek Kondrat.

Anna Dymna „Ani się nie chwalę, ani nie ukrywam. Wiek nie jest dla mnie żadnym problemem. Każdy czas może być dobry – mija i to jest najpiękniejsze, bo doświadczam wciąż czegoś nowego.”

Aktorka urodziła się  w  1951 roku. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie związała się z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Ma na koncie wiele ról filmowych oraz teatralnych a także współpracę z najwybitniejszymi reżyserami nie tylko w Polsce. Znana z licznych kreacji w Teatrze TV takich jak choćby Berty- „Wygnańcy” James’a Joyce’a, Podstoliny w „Zemście” Aleksandra Fredry czy Wassy Żeleznowej, Maksyma Gorkiego. Zarówno na deskach teatralnych jak i w życiu jest kobietą kochającą, pełną ciepła oraz skłonną do poświęceń. W 2003 roku, po wielu latach kariery zamieniła wyzwania na polu zawodowym na wyzwania związane z chęcią pomocy innym. Zaangażowała się w działalność charytatywną. Jest prezesem Fundacji „ Mimo wszystko”, której działalność skoncentrowana jest wokół osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie. Na tym nie poprzestaje. Konsekwentnie niesie pomoc innym bardziej potrzebującym a wiek jest źródłem  niewyczerpanych pokładów energii i ciepła dla innych.

 Ciekawostki

 • Osoby w wieku 50+ są bardziej szczęśliwe i odnoszą większą satysfakcję z pracy niż osoby młodsze.
 • Generacja osób 50+ aktywnych zawodowo cieszy się lepszym zdrowiem żyje aktywniej, i chętniej korzysta z różnego rodzaju usług (od fitness po podróże) tym samym wpływając pozytywnie na gospodarkę
 • Wydłużona aktywność zawodowa osób starszych zwiększa ilość aktywnych konsumentów na rynku (w USA 45% popytu generują osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia) Takie działanie jednocześnie powiększa przyszłe emerytury jeszcze aktywnych pracowników, podnosząc poziom ich satysfakcji oraz samodzielność i siłę konsumencką już po przejściu na emeryturę.

 

 

ŁÓDZKIE SENIORALIA – zapisz się już dziś!

Pierwsza edycja „Łódzkich Senioraliów 2014” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W gronie organizatorów znalazło się 70 instytucji i organizacji pozarządowych, które przygotowały ponad 270 wydarzeń (w tym 99% bezpłatnych) dla seniorów, które w ciągu tygodnia objęły swoim zasięgiem ponad 15 tys. osób. Liczby te pokazują jak ważne jest podejmowanie działań na rzecz starszego pokolenia, których celem jest przede wszystkich szeroko ujmowana aktywizacja osób 60+ oraz zamanifestowanie potencjału i zasobów posiadanych przez te osoby. Jednocześnie powyższe działania pozwalają przełamywać panujące w społeczeństwie stereotypy odnoszące się do bierności osób po 60. roku życia i braku możliwości aktywnego spędzania jesieni życia.

 

„Łódzkie Senioralia 2015” zostały podzielone na główne obszary aktywności:

I. 16.05.2015r. – UROCZYSTA INAUGURACJA W PASAŻU SCHILLERA – GODZ. 15-19:00
Seniorzy otrzymają symboliczne Klucze do Bram Miasta na czas trwania „II Łódzkich Senioraliów 2015”. Podczas uroczystego otwarcia przewidziane są przede wszystkim atrakcje artystyczne (m.in. występ artysty oraz występy seniorów: taneczne, wokalne, kabaretowe…) oraz wydarzenia towarzyszące kierowane dla Seniorów w pobliżu sceny.

II. 16.05.2015r. – 23.05.2015r. – TYGODNIOWY CYKL WYDARZEŃ
współtworzony przez: organizacje pozarządowe, kluby, instytucje i podmioty działające na rzecz osób starszych, w tym przez partnerów Miejskiej Karty Seniora. Zajęcia zostały podzielone na kategorie: zdrowie, kultura, edukacja, sport/rekreacja, porady/drzwi otwarte. W czasie tego tygodnia zostanie zaproponowana szeroka oferta spotkań dla seniorów, które mogą przybierać różne formy: wykładów, warsztatów, lekcji pokazowych, wycieczek, spotkań tematycznych, spektakli, koncertów, itp..

III. 22.05.2015r. – 23.05.2015r. – WYDARZENIE FINAŁOWE – TARGI AKTYWNEGO I ZDROWEGO SENIORA (HALA MOSIR W ŁODZI UL. KS. H. J. SKORUPKI 21).

Targi będą podsumowaniem „II Łódzkich Senioraliów 2015” oraz  okazją do zapoznania się z ofertami organizacji pozarządowych, instytucji i firm, posiadających ofertę produktów i usług wspierających aktywność osób 60+. W programie Targów planowane są: stoiska wystawowe dla partnerów; badania profilaktyczne; konsultacje medyczne; konsultacje  ze specjalistami różnych dziedzin; warsztaty edukacyjno – sportowe, itp.. Organizatorem TAiZS są Międzynarodowe Targi Łódzkie.

IV. 24.05.2015r. – SPORTOWE ZAKOŃCZENIE II ŁÓDZKICH SENIORALIÓW Z MOSIREM (Obiekt Sportowy MOSiR ul. Małachowskiego 5)

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 10.00 rozgrzewką i szkoleniem z poprawnej techniki chodzenia w stylu nordic walking. Przeprowadzi je wyspecjalizowany instruktor. Następnie przewidziane są rekreacyjne marsze na dystansach około 2,5 i 5 km. Po tej dawce aktywności zaprosimy seniorów na niskoenergetyczny, ale ożywczy poczęstunek – owoce, soki i woda.

Kolejnym punktem programu będą otwarte biegi na stadionie, na dystansach 400 i 1500 metrów. Zachęcamy wszystkich seniorów do udziału, a tych, którym kondycja nie pozwala – do kibicowania swoim rówieśnikom. Zapisy do poszczególnych konkurencji przyjmujemy w biurze zawodów od godziny 9:15. Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 10:00, następnie rozpoczniemy poszczególne konkurencje sportowe. Zakończenie imprezy przewidujemy na godzinę 12:30

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

8 najważniejszych powodów, dla których warto ćwiczyć

Codzienne uprawianie ćwiczeń fizycznych to największe dobro, jakie możesz uczynić dla swojego ciała. To również największa inwestycja w siebie, zarówno na chwilę obecną, jak i na przyszłość.

Mimo tych wszystkich dobroci często nam się po prostu nie chce. Mamy dziesiątki wymówek. Zawsze jednak słyszysz cichy głos, który mówi, że powinieneś, że to jest dla Ciebie dobre. Jak więc sprawić, aby ten głos przybrał na sile i zmotywował Cię do ćwiczeń, w jakiejkolwiek formie?

Przedstawiam Ci tutaj 8 powodów, które w moim przypadku działały najlepiej. Jak sam tytuł posta wskazuje, są to tylko najważniejsze powody. Mógłbym znaleźć jeszcze dziesiątki dodatkowych korzyści płynących z uprawiania ruchu fizycznego, tutaj jednak chcę Ci powiedzieć o tych najważniejszych. Bo to one najbardziej motywują do ćwiczeń.

Zdrowie– bieganie, ćwiczenie na siłowni, lub inny ruch fizyczny to najlepszy sposób aby zachować w pełni zdrowy organizm. Ruch wzmacnia siłę mięśnia sercowego, poprawia krążenie i utrzymuje w większej sprawności nasz układ mięśniowo- kostny. Zwiększa również odporność organizmu, a także dotlenia komórki. Ćwicząc regularnie będziesz zdrów jak ryba!

– Stan emocjonalny po ćwiczeniach Zawsze gdy skończę ćwiczyć, czuję się doskonale. Niesamowicie przyjemnie jest odprężyć się po intensywnym wysiłku fizycznym. Taki wysiłek sprzyja powstawaniu endorfin w mózgu, które są hormonami szczęścia. Nasz mózg jest wtedy w stanie pewnego rodzaju upojenia, i dlatego czujemy się tak świetnie.

– Energia- Ćwiczenia sprawiają, że w ciągu dnia jesteś pełny energii. Poranne bieganie zawsze daje mi kopa na cały dzień. Gdy mam jakiś okres bez ruchu fizycznego, często czuję zmęczenie i przymulenie, które natychmiast znika, jak zaczynam się ruszać. Dlatego jeśli Twój dzień jest intensywny i pełen wrażeń, zapewnij sobie duży zapas energii, uprawiając ruch!

Stres- ruch fizyczny powoduje spalanie kortyzolu, hormonu stresu. Jego poziom jest niższy nie tylko podczas ćwiczeń, ale również pozostaje obniżony przez resztę czasu. Dlatego uprawianie ćwiczeń regularnie pozwoli Ci w znacznym stopniu zredukować stres w Twoim życiu.

Dobry sen- ćwiczenia to najlepsze lekarstwo na dobry sen. Po wysiłku fizycznym zaśniesz szybko, a obudzisz się wyspany. Twój sen będzie głęboki i zdrowy.

W zdrowym ciele zdrowy duch- uprawiając ćwiczenia regularnie czujesz się lepiej nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Po pewnym czasie zaczniesz bardziej optymistycznie patrzeć na życie, wzrośnie Ci samoocena, będziesz się dużo lepiej czuć w swojej skórze. Brak stresu i więcej endorfin znacznie zmienią Twój stosunek do trudnych sytuacji, które napotykasz w życiu i zwiększą Twoją zdolność do radzenia sobie z każdym wyzwaniem.

– Spalanie kalorii- Ćwiczenia to najlepszy sposób na stracenie wagi. Doskonale wiemy, że diety są często niewypałami. Za to ruch fizyczny na pewno przyczyni się do tego, że stracisz kilka kilogramów.

– Atrakcyjny wygląd- Wszystko powyższe, a także fakt, że Twoje mięśnie nabiorą kształtów, sprawi, że będziesz dużo bardziej atrakcyjny!

Znasz już powody, dla których będziesz ćwiczył i być może motywują Cię one na tyle, że chcesz wyłączyć komputer i wybiec na zewnątrz. Zanim to zrobisz, weź jeszcze kartkę papieru i długopis, i zapisz wszystkie cele, które chcesz osiągnąć, to, na czym Ci najbardziej zależy. Zdecyduj o formie i częstotliwości ćwiczeń i do dzieła!

 

Źródło: LifeArchitect

DJ Wika – z cyklu sylwetki znanych „50 plus”

Nie widzi w tym nic niezwykłego. To jej sposób na wyrażenie siebie i zabicie nudy. Nie wyobraża sobie spędzania całych dni przed telewizorem i narzekania na stan zdrowia. Dj Wika jest niesamowita!

 – To jest moja perełka – mówi mi stanowczo Paulina Braun. Paulina jest organizatorką Dancingów, międzypokoleniowych potańcówek dla ludzi po pięćdziesiątce, ale nie tylko. Motywem przewodnim cyklu jest zebranie w jednym miejscu dwóch pokoleń – wspomnianych już dojrzałych ludzi oraz dwudziestoparolatków. Na imprezach gra jeden młody didżej oraz ona. Perełka.

– Najgorsza jest bezczynność. Przeraża mnie to, że część osób w moim wieku z braku zainteresowań wymyśla sobie choroby i lata po lekarzach – zwierza się Dj Wika, 73-letnia rezydentka Dancingów.

– Wika jest dla mnie drugą babcią, bardzo się zaprzyjaźniłyśmy – opowiada mi Braun. – Marzył mi się projekt aktywizujący seniorów, Wikę znalazłam zupełnie przypadkiem – dodaje. Wika po przejściu na emeryturę nie zamierzała nudzić się w domu. Zaczęła organizować potańcówki dla ludzi w swoim wieku. Początkowo wynajmowała didżejów, lecz z czasem sama zaczęła uczyć się grać. I ruszyło. Z powodzeniem prowadzi cykl imprez dla seniorów w warszawskim Bolku. – To nie wiek jest barierą, barierą są stereotypy dotyczące starzenia się – tłumaczy mi Wika jej niezwykłą aktywność nie tylko na mieście, ale również w sieci. Regularnie „siedzi” na Facebooku.

– Czasami słyszę, że nie wypada już szaleć albo że granie 15.08, w święto kościelne, jest niestosowne – mówi didżejka. – Ja uważam, że skoro to święto, to należy je celebrować, tańczyć, śpiewać! Niestety polska mentalność i podejście do życia jest bardzo stereotypowe. Słyszę głosy typu „co powiedzą sąsiedzi”, ale zupełnie się tym nie przejmuję. Nie robię tego na pokaz, robię to dla siebie, a przy okazji staram się innych zarazić swoją radością – tłumaczy.

Dj Wika nie gra na zainteresowaniu swoim wiekiem. Jest bardzo otwarta, również muzycznie. Poza klasykami rock’n’ rolla, twista czy rocka na jej imprezach można usłyszeć także współczesne hity. – Lubię Gagę, Katy Perry i Madonnę – mówi 73-latka. Wika poszukuje nowości muzycznych, odwiedza salony z płytami i poznaje najnowsze trendy. To dla niej kolejne wyzwanie, kolejny cel.

Jest zauroczona młodzieżą i tym, że czuje od nich wielką sympatię i nikt nie traktuje jej jako starej kobiety pragnącej się odmłodzić. Wika jest młoda duchem, nie potrzebuje liftingów. – To wspaniała kobieta z misją – dodaje Paulina Braun.

– Ja naprawdę nie robię nic zaskakującego – zarzeka się didżejka. – W Polsce panuje przekonanie, że człowiek po przejściu na emeryturę musi odpoczywać, wybrać nagrobek i czekać na śmierć. Ja uważam, że życie ludzkie to cztery pory roku, które płynnie zmieniają się, a każda z nich ma swoje uroki. Jak sobie zagospodarujesz czas na wiosnę czy zimę, tak go spędzisz – tłumaczy.

Od Wiki bije niewiarygodna radość i chęć życia. Stara się czerpać z życia to co najlepsze, nie skupia się na negatywach. Mimo swojego wieku ma więcej zapału niż niejeden nastolatek.

– Jedni mają przyjemność z tego, że rośnie im pietruszka na działce – mówi mi Wika. – Ja nie mam działki, ale mam inne pasje.

Źródło:  http://natemat.pl/26665,nie-mam-czasu-na-starosc-73-letnia-dj-wika-opowiada-o-swojej-pasji

Schizofrenia – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny schizofrenii

Niemal każdy, kto ma do czynienia ze schizofrenią próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd ona się właściwie wzięła i z jakiego powodu to akurat Ja lub mój bliski jest chory? Istnieje bowiem naturalna ludzka potrzeba zracjonalizowania przyczyny pojawienia się choroby, zwłaszcza choroby psychicznej – czy została przekazana w genach czy też nabyta w drodze doświadczeń życiowych?

Odpowiedź na to pytanie w dalszym ciągu jest niejednoznaczna, ponieważ większość zaburzeń psychicznych nie jest ani uwarunkowana wyłącznie genetycznie, ani wyłącznie środowiskowo. Zgodnie z obowiązującą dziś teorią, schizofrenia powstaje w wyniku złożonych interakcji między wieloma czynnikami.

Przyczyny środowiskowe – rola otoczenia

Otoczenie, w którym się wychowaliśmy, jak i to, w którym żyjemy na co dzień, kształtuje nas oraz nasze teraźniejsze i przyszłe życie. Na rozwój i zdrowie psychiczne człowieka wpływają doświadczenia, które niesie życie, ale też przeżycia wewnętrzne z nimi związane. Znaczące są indywidualne cechy osobowości ujawniające się w sposobach radzenia sobie w kryzysie, w reakcji na stres, w przeżywaniu otaczającego świata i interpretacji zdarzeń; jeden człowiek w danej sytuacji się wycofa, inny podejmie ryzyko, jeden będzie otwarty na wyzwanie, a inny będzie go unikał. Nie ma reguły kto zachoruje, a kto nie, znajdując się w określonych warunkach! Pozwala to na jednoznaczny wniosek: rodzice nie ponoszą winy za zachorowanie swoich dzieci.

Kto choruje na schizofrenie?

Każdy w pewnym momencie swojego życia może zachorować. Przyczyną schizofrenii może być wszystko – nie ma znaczenia status społeczny, narodowość, pochodzenie etniczne, płeć czy kolor skóry. Występuje we wszystkich społeczeństwach i kulturach. Jest chorobą dość częstą – szacunkowo choruje jedna na sto osób.

W Polsce szacunkowa liczba chorych wynosi ok. 300 000, dla populacji powyżej 18. roku życia. Rocznie rozpoznaje się ok. 15 000 nowych zachorowań. Istnieje też tak zwana schizofrenia ukryta – część osób chorych nigdy nie zgłasza się do lekarza i nie ma postawionego rozpoznania ani właściwego leczenia. Osoby te i ich bliscy sami zmagają się z uciążliwościami choroby. Powodem może być brak poczucia choroby, lęk przed kontaktem z psychiatrą, czy strach przed stygmatyzacją społeczną.

 

Objawy schizofrenii

Żyjąc w swoim świecie, osoba z zaburzeniami schizofrenicznymi ma inne doświadczenia, niż osoby zdrowe:

 • Może inaczej postrzegać rzeczywistość. Słyszy lub czuje to, co nie istnieje i to, czego nie postrzegają inni. Szczególnie trudne są urojenia paranoidalne polegające na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach, odpornych na wszelką argumentację. Podtrzymywane są mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość.
 • Może mieć przekonanie, że jest śledzona, że ludzie chcą ją zniszczyć, wszyscy mówią dziwne rzeczy, ośmieszają ją publicznie lub spiskują przeciwko niej
 • Może mieć fałszywe wrażenie zaburzenia porządku świata – przyczynowego, czasowego i przestrzennego
 • Objawom często towarzyszy poczucie lęku i zagrożenia ze świata zewnętrznego. Osoba czuje się nieadekwatnie do sytuacji, jest zagubiona, jakby niedopasowana. Znaczący jest brak zaufania do wszystkich. Odczuwanie subiektywnego zagrożenia zmniejsza chęć więzi i kontaktu nawet z najbliższymi, co prowadzi do wycofania i zamknięcia się we własnym świecie
 • Przeżywany lęk wiąże się z występowaniem mocnych doznań – niekiedy jaskrawych, wyrazistych i przerażających
 • Brak kontaktu z otoczeniem wypełniany jest bogactwem wewnętrznych treści i przeżyć. Osoba ciężko chora żyje w swoim urojonym świecie targana własnymi fałszywymi przekonaniami
 • Zdarza się, że osoba chora czuje się niezwyciężona i nie do pokonania. Ma wrażenie posiadania wewnętrznej mocy, która pomaga jej w wypełnianiu rozmaitych misji, np. w zbawianiu świata
 • Może czuć się osamotniona, ponieważ nie potrafi jasno wyrazić swoich doznań ani sprecyzować swoich uczuć. Czuje się nierozumiana. Często podlega ocenie na podstawie dziwacznych zachowań
 • Może wyrażać chęć bycia w bliskim kontakcie z innymi i jednocześnie unika głębszych więzi interpersonalnych
 • Często pojawia się rozbieżność pomiędzy własną koncepcją siebie, roli w życiu społecznym, a oczekiwaniami rodziny i społeczeństwa.

Jedną z podstawowych metod terapii schizofrenii jest leczenie farmakologiczne.

Wynika to z faktu, że większość objawów psychotycznych schizofrenii (m.in. omamy, urojenia, lęk, zaburzenia myślenia i nastroju) powodowana jest przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu: na stykach komórek nerwowych dochodzi do zaburzeń biochemicznych takich substancji, jak dopamina czy serotonina. Te nieprawidłowości można „korygować” przy pomocy leków – modyfikują i normalizują one chemiczne przekazywanie sygnałów nerwowych, czyli komunikowanie się komórek nerwowych (neuronów) między sobą. To pozwala na usuwanie objawów chorobowych i zapobieganie nawrotom.

W leczeniu schizofrenii psychoterapia jest równie ważna, jak leczenie farmakologiczne – jest metodą komplementarną.

Celem psychoterapii jest niesienie ulgi w cierpieniu, lepsze rozumienie siebie i otaczającej rzeczywistości, poprawa jakości życia. W psychoterapii osób chorych na schizofrenię szczególnie ważne jest zapobieganie nawrotom choroby, wsparcie oraz wzmocnienie potrzeby więzi z innymi.

Stosowanie farmakoterapii, psychoterapii, terapii rodziny, oddziaływań społecznych – czyli leczenie zintegrowane, daje większą szansę na uzyskanie długotrwałej poprawy.

Materiał źródłowy:  http://psychiatra-rojek.pl/

Jak samodzielnie zwalczyć wypalenie zawodowe?

Powiedzenie, że „największy moralny ból dostarczają nasze własne iluzje, wyobraźnie i marzenia” odzwierciedla problem, z jakim spotyka się coraz większa liczba młodych pracowników. Mowa o wypaleniu zawodowym. Jest to choroba, na którą cierpią osoby w większości przypadków nadzwyczaj oddane obowiązkom służbowym.

Nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli – zaakceptuj to!

Osoba zaangażowana w wykonywaną pracę poświęca jej ogromną ilość czasu, siły i cierpliwości. Oczekuje, że niedługo osiągnie wymarzone rezultaty. Wyobraża sobie, że za jakiś czas ciężka praca pozwoli na rozwiązanie poważnego problemu, naprawę sytuacji finansowej firmy, czy uzyskanie wymarzonego kontraktu. Niestety nie zawsze można doczekać się tych rezultatów. Niekiedy wysiłki pracownika są niedoceniane, kierownik wymaga od podwładnego za dużo, do należytego wykonania zadania brakuje potrzebnych materiałów.

Czasami pracownik postawił sobie nieosiągalny cel, którego realizacja nie zależy tylko od niego. Wtedy szanse na jego osiągnięcie są niewielkie. Sytuacja ta często jest typowa dla pokolenia Y, czyli młodych pracowników o wysokich ambicjach i ogromnej wierze we własne siły.

W miejscu starcia oczekiwanego z rzeczywistym, powstaje zagrożenie wypalenia zawodowego.

 

Trzy główne przejawy wypalenia

Według różnych źródeł istnieją trzy przejawy wypalenia zawodowego:

 •  Wyczerpanie emocjonalne

Kiedy osoba odczuwa wyraźny odpływ sił i frustrację wywołaną m.in. nadmiernymi wymaganiami stawianymi w pracy. Mogą być one narzucane przez przełożonych albo też przez samego pracownika,

 • Depersonalizacja

Przejawia się w poczuciu bezosobowości. Wyraża się często w cynicznym patrzeniu
i ocenianiu innych ludzi, utratą wiary w ich możliwości.

 • Obniżenie oceny własnej wartości

Poczucie nieprzydatności do jakiejkolwiek pracy. Odczuwanie, że w tym, co się robi nie ma sensu, a wszystkie podejmowane działania do niczego nie prowadzą.

 

Co robić?

Warto kontrolować przebieg swojej pracy i unikać zbędnego stresu mogącego doprowadzić do wypalenia zawodowego. Jeśli jednak zauważa się u siebie jego objawy, należy podjąć odpowiednie kroki, aby zatrzymać progresję choroby pracowniczej i zminimalizować jej skutki.

 

Jak reagować?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, dlaczego praca przestała zadowalać, czemu nie można znaleźć inspiracji. Możliwe, że powodem jest brak dbałości o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. W innym podejściu, prezentowanym przez Tony’ego Schwartza w książce pt. „Taka praca nie ma sensu!” przyczyn można upatrywać w deficytach energetycznych, w którymś z czterech poziomów funkcjonowania człowieka:

 • Fizyczny – nieprawidłowości na tym poziomie energii mogą być spowodowane zaburzeniami snu, nieregularnym i niezdrowym odżywianiem się, brakiem aktywności fizycznej, zaniedbywaniem odpoczynku, przerw w pracy, urlopów.
 • Emocjonalny
 • Mentalny
 • Duchowy

Ważne, aby obserwować siebie, swój organizm, reakcje i zauważać symptomy gorszego samopoczucia. W sytuacji silnego przemęczenia lub zniechęcenia do pracy warto wziąć nawet krótki urlop. Niekiedy dwa dni spędzone poza biurem pozwalają zdystansować się i zmienić  sposób postrzegania sytuacji. Jeśli nie ma takiej możliwości warto umówić się z przełożonym na tymczasowe wykonywanie pracy zdalnie. Konieczne są też działania mające na celu odwrócenie uwagi od pracy i skoncentrowanie się np. na hobby, które dostarczy satysfakcji i relaksu.

Jeśli pogorszenie samopoczucia i efektywności nie jest chwilowe, a objawy wypalenia są bardziej poważne i wyraźne, nie należy obawiać się korzystania z pomocy innych. Warto porozmawiać z przełożonym lub zwrócić się do lekarza lub psychologa. Zlekceważenie narastającej frustracji, stresu i pogarszającego się stanu może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji psychofizycznych takich, jak wrzody, zawały, depresja.