Przechowywanie leków – co musisz wiedzieć

Właściwe przechowywanie leków jest bardzo istotne. Tym bardziej, że każdy z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, przeciwgrypowe, odkażające, syropy, plastry z opatrunkiem, bandaże i wiele wiele innych. 
Lekarze o farmaceuci podkreślają , że ważne jest, by zawsze trzymać leki w oryginalnych opakowaniach. Jeśli butelka z syropem jest dodatkowo schowana w kartonik, nie należy go wyrzucać przed zużyciem syropu. Podobnie sprawa ma się z fiolkami z tabletkami czy tabletkami w blistrach. Często to właśnie na pudełku zawarte są najważniejsze informacje o leku, o tym jak należy je przechowywać i jaki jest termin ważności. W takim kartoniku może też bezpiecznie spoczywać szczegółowa ulotka, której nigdy nie powinniśmy wyrzucać przed zużyciem leku. W tym przypadku chodzi głównie o informacje o ewentualnych skutkach ubocznych zażywania preparatów.

Pudełeczko – doskonały pomysł

Dobrym pomysłem bywa wykorzystywanie specjalnych pudełek (kasetek) na leki, w których umieszcza się tabletki w porcjach na rano, południe i wieczór. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz wówczas, gdy ktoś bierze wiele leków jednocześnie, nie przebywa w domu, i musi sięgnąć po nie w ciągu dnia. To znacznie bardziej wygodne i bardziej bezpieczne niż wożenie ze sobą całych opakowań, bo w pośpiechu możemy coś pomylić, o czymś zapomnieć, możemy nie zabrać ich z powrotem do domu, co sprawi, że pominiemy dawkę. W przypadku osób starszych przygotowywanie porcji leków na rano, południe i wieczór sprawdza się, gdy nie ma przy nich kogoś, kto jest w stanie w ciągu dnia czuwać nad poprawnością przyjmowania leków.

Ważna informacja! Wożenie ze sobą leków z domu do pracy i z powrotem może też skończyć się ich pozostawieniem na cały dzień w samochodzie, a tam panują warunki skrajne. Zimą temperatury są bardzo niskie, latem – bardzo wysokie. Dlatego leki nigdy nie powinny być pozostawiane w aucie.

 

Mnóstwo różnorodnych pojemniczków na leki znajdziecie pod adresem ŻYJŁATWIEJ.PL. Dostępne tu są nie tylko tradycyjne kasetki na leki podzielone na dni, tygodnie, a nawet pory dnia, a także pojemniczki z alarmem.

 

Nietrzymanie moczu – problem u mężczyzn

Nietrzymanie moczu jest mimowolnym, a więc niezależnym od świadomej decyzji danej osoby, oddawaniem moczu prowadzącym do częściowego bądź też całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Bardzo wiele mówi się o problemie nietrzymania moczu u kobiet, jednak problem tez dotyczy również płci męskiej. Jak sobie z nim radzić? Dowiedzcie się tego czytając nasz artykuł.

Wolę leczyć się sam!

Problemy dotyczące sfery intymnej człowieka, pozostają wciąż tematem tabu.  Wielu z nas często czuje się skrępowanych w rozmowie z lekarzem na te tematy. Dlatego bardzo często od momentu zaobserwowania objawów choroby, do zgłoszenia się do specjalisty mija bardzo długi czas. Gdyby jednak udało się zdiagnozować problem we wczesnej jego fazie – udałoby się uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji późnego odkrycia choroby.

Dodatkowym problemem zdaje się być tutaj fakt, że objawy wskazujące na nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym występują u mężczyzn bez odczuwalnych dolegliwości bólowych, dlatego często są przez nich lekceważone. Jednakże zaniedbywane, stopniowo mogą prowadzić do poważnych zmian, które będą wymagały leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego. Nietrzymanie moczu i łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenia, których symptomy w początkowym etapie rozwoju choroby są nieznaczne i narastają z upływem czasu .

Typy i objawy nietrzymania moczu

Podstawowymi rodzajami przewlekłego nietrzymania moczu są:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • nietrzymanie moczu z nagłym parciem
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia

Badania dowodzą, że u mężczyzn dominuje tzw. nietrzymanie moczu z  nagłym parciem. Ten typ, związany z tzw. pęcherzem nadaktywnym, cechuje się wyciekaniem moczu z towarzyszącym temu poczuciem wypełnienia.  Można to wytłumaczyć na przykładnie: pacjent gubi mocz,  nie zdąża do toalety i nawet jeśli pije małe ilości płynów, odczuwa parcie słysząc odgłosy bieżącej wody. Poza pęcherzem nadaktywnym, nietrzymanie moczu jest chorobą częstą w łagodnym rozroście stercza, związaną nie tylko z wiekiem i starzeniem się.  W przypadku  łagodnego rozrostu prostaty nietrzymanie moczu powstaje w wyniku długotrwałej przeszkody dla odpływu moczu.

Sprawdź czy masz objawy nietrzymania moczu:

 • korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie
 • zdarza się, że korzystasz z toalety w nocy
 • czasami nie udaje Ci się utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety
 • zdarza Ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu
 • były takie sytuacje, gdzie popuściłeś mocz podczas kichania, kaszlu, śmiechu, chodzenia czy ćwiczeń fizycznych

Sprawdź czy masz objawy łagodnego rozrostu prostaty:

 • często korzystasz z toalety, zarówno w dzień, jak i w nocy (częściej niż 7 razy na dobę)
 • długo czekasz w toalecie, zanim mocz zacznie wypływać
 • strumień jest wąski, słaby lub przerywany
 • oddajesz mocz zdecydowanie dłużej niż kiedyś, dłużej niż inni
 • czujesz ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • zdarza ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę
 • pomimo oddania moczu, masz uczucie, że w pęcherzu coś jeszcze pozostało

Jak poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu, nie zwlekaj – skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia, co jest przyczyną Twojego problemu i jak mu zaradzić. Dodatkowo możesz poradzić sobie z problemem używając specjalnych pieluch anatomicznych dla mężczyzn. Takie pieluchomajtki mogą wspomóc nas w lekkim nietrzymaniu moczu, znaleźć je możesz pod tym adresem: PIELUCHOMAJTKI DLA MĘŻCZYZN